Затваря ли си очите прокуратурата за случаите с млади родилки в Сливенско, които предизвикаха силна обществена реакция и проверки на институциите. Класацията поведе 11-годишната Кортеза от Сливен, която часове след раждането искаше да бъде изписана, за да се ожени с 19-годишния си мъж. Две години по-рано отново в Сливен проплака и бебето на 12-годишната Янка. Едно от непълнолетните момичета дори не  разбрало, че са бременно и „бебето се появявало неусетно”.

През 2010 година от Агенция „Социално подпомагане” са подали 33 сигнала за такива случаи,  но за 19 от тях не са получили отговор.

Съвкуплението с малолетно лице под  14 години е престъпление

То се преследва от Наказателния кодекс и имаме такива дела. Друга е темата, свързана с това до колко прокуратурата има задължение да уведомява органите, подали сигнала, каза в студиото на „Тази сутрин” говорителят на главния прокурор Стелияна Кожухарова. Тя беше категорична, че държавното обвинение разглежда тези случаи.

Агенцията за закрила на детето обаче посочила, че има доста случаи,  в които постановления за прекратяване или отказ за образуване стопират наказателното производство.

„Оказа се, че в голяма част от районите с ромско население колегите приемат, че тъй като това се дължи на културата на това население и на традиции, то би следвало да се приеме, макар и формално да са осъществени признаците на престъплението, такова не е извършено”, каза Кожухарова.

Имаме ли мургав Наказателен кодекс?

„Не говорим за всички дела, а за това, че по-голяма част в сравнение с другите производства са прекратени.  Говорим за въпрос на преценка, приложена по отношение на определена категория от населението”, обясни Кожухарова.  Тя уточни, че заради тази практика при престъпленията за съвкупление и незаконно съжителство процентът на прекратени дела е 30%. По останалите 70 производствата вървят. Според Кожухарова най-вероятно има и ефективни присъди, но най-вероятно придружени с други престъпления. Но според нея затворът няма да реши проблема

Самите пострадали момичета нямат усещането, че са пострадали

Те не се изживяват като пострадали. В голяма част от случаите, при намеса, срещаме отпор дори от пострадалите и техните родители и това безспорно ни затруднява, каза говорителят на обвинител номер едно.

Главният прокурор е издал методически указания до прокурорите как да реагират в подобни случаи. Даринка Янкова, заместник-изпълнителен директор на Агенция „Социално подпомагане”, посочи, че те не са само теоретични, вече има и резултати.

Така една Окръжна прокуратура, опирайки се на тези указания, отменя решение на районните прокурори при такъв случай да не се завежда наказателно производство, защото лицата са от ромски произход.  Според Янкова сериозно трябва да се наблегне на работата с хората от тази общност – консултиране, повишаване на сексуалната култура, превенция и т.н.

При подобни случаи ще се води досъдебно производство

Говорим за стотици случаи, добави Стелияна Кожухарова и посочи, че производствата няма да бъдат прекратявани заради традициите.

Началникът на АГ отделението в Сливен д-р Соня Михайлова каза по телефона за bTV, че два от случаите на непълнолетни родилки не са били съобщени на отдел „Закрила на детето” и заради това отделението ще бъде глобено.

„Ние уведомяваме социален работник при всеки случай на раждане или прекъсване на бременност”, каза д-р Михайлова. Тя също е чувала информации, че например при 13-годишен младоженец, ако момичето не забременее веднага, се стигало дори до това да забременее от по-голям брат или бащата на съпруга й.