Децата, които вярват, че упражняват контрол над живота си, се радват на по-добро здраве като възрастни, показва изследване на специалисти от университета на Саутхемптън, Великобритания.

Целта на учените била да изследват потенциалните здравни ефекти на характерна черта, известна като "локус на контрола" - степента, в която индивидите смятат, че могат да влияят върху събитията чрез собствените си действия. Тези, които са уверени, че държат живота си в свои ръце, имат "вътрешен" локус на контрола, докато хората, които не са уверени в способността да контролират живота си, имат "външен" локус на контрола.

Специалистите анализирали данните от проучване, в рамките на което 7500 британци били наблюдавани от раждането им през 1970 г. Авторите на настоящето изследване установили, че онези от тях, които на 10-годишна възраст са проявили "вътрешен" локус на контрола, на 30 години е било по-малко вероятно да страдат от затлъстяване. Те освен това по-рядко са описвали здравето си като незадоволително, а нивата на психологически стрес сред тях са били по-ниски.

Едно от възможните обяснения за по-доброто здраве като възрастни на децата с "вътрешен" локус на контрола е, че по-високото им самоуважение ги кара да възприемат повече здравословни навици.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето