
На изпита по български език и литература за профилираните гимназии се падна преразказ върху творба на съвременен автор. Седмокласниците писаха върху разказа "Заложна къща" на Деян Енев.
Над 28 200 ученици се съревновават за място в профилираните гимназии. Тази година местата са с 5 321 повече от броя на кандидатите.
Последни напътствия преди изпита, целувка за успех - така започна деня за повечето седмокласници, които днес се явиха на изпита за профилираните гимназии.
И тази година за три астрономически часа децата трябваше да отговорят на 50 въпроса и да направят преразказ на непознат текст.
15 минути преди 9 часа, изпитният вариант бе изтеглен в Министерството на образованието- чрез двоен жребий.
Останалите два варианта, които не се паднаха на изпита, бяха творби също на съвременни автори - Боян Биолчев и Драган Тенев.
"Няма ограничения дали да са класици или съвременни автори. Спрели сме се на разкази, които да са приятни за учениците, с подчертана случка, така че да не им създават проблеми. При класиците архаичните думи често затрудняват децата", коментира Евгения Костадинова, МОН.
Учениците имаха час и половина, за да отговорят на 50-те въпроса и час и половина, за да преразкажат разказа от името на главния герой.
Според експертите по български език и литература седмокласници ще са се справили с преразказа, ако са обърнали внимание на развитието на случката и са цитирали правилно имената на героите.
Резултатите от изпита ще бъдат ясни до 3 юли.
Подобно на децата, явили се на изпита, възрастните също застанаха на различни позиции - лесна или трудна е била "Заложна къща" за преразказване.
Разказът беше прочетен от учител само веднъж. После децата получиха екземпляр от него за 15-тина минути, след което трябваше да преразкажат прочетеното в първо лице, от името на единия от двамата герои. Разбиването на клишето да се пише върху автор класик е добра идея, твърди певицата, актрисата, а от известно време и самата тя писател - Ваня Щерева.
"Като видях името на Деян Енев много ме зарадва, защото е много добър автор, който печели награди години наред и т. н. Полюбопитствах да видя какъв е разказът тогава вече много се ядосах, като го прочетох.
Първо, това е разказ от 1 страничка, която аз четох около половин час, циклих, той не ми беше интересен. Започва с много дълго тромаво изречение. Завършва с неочакван финал, много сложен, аз не го разбрах. Почнах да гадая, какво точно се случва. Не знам, това в 7 клас как може да се тълкува", сподели Ваня Щерева.
Според експерти от просветното ведомство обаче, текстът е приятен за работа.
"Спрели сме се на разкази, които да са приятни за учениците, с подчертана случка, така че да не им създават проблеми. При класиците архаичните думи често затрудняват децата", коментира Евгения Костадинова.
Но и героите в разказа - продавач в заложна къща и възрастна жена - са далечни на днешните млади, твърди Ваня Щерева. Според нея, работата върху съвременната българска литература би трябвало да провокира единствено удоволствие.
- Някои биха ви обвинили в момента, да речем, че бихте искали да сте на мястото на Деян Енев или на останалите двама автори като варианти на изпита?
"Аз съм твърде отскоро в литературата, за да претендирам за такова внимание. Има твърде много добри млади автори, които пишат на достъпен език. И в това упражнение би било добре децата да се забавляват и да им е интересно. Аз сега казвам "Ох", а ако бях 7- ми клас?", добави Ваня Щерева.