В Пловдив откриват Третия конгрес по диабет. В него ще участват близо 500 лекари от 17 страни.

Защо Здравната каса въведе нови критерии за лечение със скъпоструващия инсулин за диабетиците от този месец?

При проверка на лечебните заведения се е оказало, че при 44 на сто от диабетноболните, на които се прилага скъпоструващ инсулин, резултат от медикаментозното лечение няма. Според специалисти от Здравната каса, новите критерии ще са по-надеждна гаранция за парите, които тя отпуска за това лечение.

"Задължително ще се проследяват стойностите на гликирания хемоглобин и как върви той, за да може от това скъпоструващо лечение диабетиците да имат резултат", каза Галя Йорданова, директор на Дирекция "Извънболнична помощ" в НЗОК.

За да има резултат от лечението със скъпоструващия инсулин, ендокринолозите трябва да изпращат диабетиците на безплатни прегледи за кръвна захар и да ги обучават на задължителния за болестта хигиенно-диетичен режим.

Ако не са го направили, след шест месеца ще бъдат глобени с по 90 лева за всеки пациент с пропуск. Последствия ще има и за диабетиците, които не са спазвали задължителния режим.

Ако резултатите са лоши, тези пациенти, които не са се повлияли, ще минат на човешки инсулин. За да може скъпоструващия да се пренасочи там, където хората наистина ще се повлияят.

У нас има 72 хиляди диабетно-болни. Тенденцията е броят им да се увеличава и да намалява възрастовата им граница.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето