Общоизвестен факт е, че децата навлизат в пубертета все по-рано. Американски учени са открили възможния отговор - веществото Бисфенол А, което се съдържа в почти всички пластмасови бутилки, опаковки и дори в бебешките биберони.

Според американските учени, Бисфенолът е причината и за развитието на рака на гърдата, на простата и левкемията. Заради това в Канада Бисфенолът вече е забранен при изработката на детски пособия и играчки.

Веществото Бисфенол А е навсякъде около нас. Заради лесния му и евтин синтез от ацетон и фенол, тонове от него се произвеждат ежедневно. Използва се за получаване на така нар. поликарбонати.

"Тези поликарбонати, всъщност са материалите, които използваме за всички бутилки, контейнери за храни, бутилки, от които пием, включително бебешките шишета", каза проф. Владимир Димитров.

Според световна здравна статистика през последните 100 години заболяванията от всички видове рак намаляват. Увеличават се само случаите на рак на млечната жлеза, на простатата и левкемията. Според екип от американски анатоми и биолози, причината е в Бисфенола и все по-масовата употреба на пластмаси в бита.

"Основните заключения от нашите изследвания върху Бисфенола, които продължават вече 15 години по поръчка на Националния здравен институт са, че веществото действа като синтетичен хормон, с който не сме се сблъсквали в процеса на еволюция. Точно за това организмът ни не може да го преработи. В резултат се получават тези малформации в тъканите, които се проявяват с особена сила при достигане на зряла възраст - като рак на гърдата, на простата, левкемия и дори преждевременно навлизане в пубертета", обясни проф. Карлос Зоненшайн.

В началото на годината Канада забранява производството на детски пособия, съдържащи веществото като го обявява за токсично.

Дозата Бисфенол А, смятана до скоро за безопасна от много контролни органи по света е 50 микрограма, на килограм от човешкото тегло, за един ден. Но екипът на професор Зоненшайн доказва опасността на тази доза като храни бременни плъхове. Една четвърт от новородените гризачи развиват рак, въпреки че са захранени с минимална доза от веществото.

Вече е ясно, че веществото се натрупва в организма и хората не трябва да имат никакъв контакт с него. Особено децата, за които дори и минимални количества биха имали сериозен ефект.

Според изследователи, освен опасността от развитие на рак в зряла възраст, натрупванията от Бисфенол в организма на децата може да е една от причините за все по-ранното навлизане в пубертета.

Целият проблем с това съединение е, че наподобява по действие в организма някои от хормоните, които са от групата на естрогенните хормони. От там се очаква физиологично действие, особено при деца - примерно аномалии в растеж, аномалии в половото развитие, обясняват учените.

Производителите използват поликарбонат, защото е най-издръжливата пластмаса за бебешки шишета на пазара. Българското здравно законодателство забранява изрично използването на пластмасови бебешки бутилки в детските отделения на болниците. Въпреки това, повечето родители предпочитат използването на собствени шишета, които са предимно пластмасови.

Според неонатолога доктор Радка Масларска много родители се затрудняват да намерят стъклени бутилки на българския пазар. Освен това не са добре информирани за възможното въздействие на пластмасата и не знаят, че срокът на годност е важен дори и за шишетата.

Българските институции все още нямат специална политика по отношение на Бисфенола. За това специалисти съветват родителите да купуват стъклени бебешки бутилки, да не използват повредени или надраскани шишета и да избягват нелицензирани производители, въпреки по-ниските цени. Защото след няколко месеца, иначе видимо здравата и все още полезна пластмасова бутилка, започва да отделя токсини, които остават в организма завинаги.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето