Шофьорът на автобуса, който катастрофира на автомагистрала „Тракия”, бе пуснат под парична гаранция от 5000 лева, съобщиха от Окръжна прокуратура-Пловдив.

Наблюдаващият прокурор прецени, че не необходимо Светослав Димитров да остане в ареста за постоянно. Наложена му бе обаче забрана да напуска пределите на страната.

Посочената гаранция трябва да бъде внесена в седемдневен срок, в който може да бъде и обжалвана по размер и основание пред Окръжен съд-Пловдив.

Наблюдаващият прокурор прецени, че не съществува реална опасност обвиняемият да се укрие или да извърши престъпление. Светослав Димитров е с постоянен адрес и не е осъждан. Размерът на гаранцията е съобразен с имущественото му положение.

Шофьорът: Не се чувствам виновен

Шофьорът не се чувства виновен и съжалява за това, което се е случило, заяви наблюдаващият прокурор по делото Виктор Янков. Той допълни, че според обвиняемия причината за катастрофата е техническа повреда.

Самият Светослав заяви пред bTV, че не е виновен и е бил буден през цялото време. Смята, че е реагирал адекватно по време на и след инцидента. 43-годишният мъж отрече той да е минавал техническия преглед.

Той изрази своите съболезнования на близките на загиналите и сподели, че оттук нататък животът му ще бъде кошмар.

Досега по случая

Светослав Димитров не е употребил наркотични или упойващи вещества, показва резултатът от взетата проба в деня на инцидента. Общо пет вида експертизи се правят в момента по случая. Версията за дупка на пътя, причинила спукването на задна лява гума и вероятна причина за катастрофата, също е включена в задачата на експертите.

По делото към настоящия момент са разпитани множество свидетели, извършени са няколко огледа на местопроизшествието и автобуса, иззет като веществено доказателство. Назначени са експертизи и са изискани относими документи.

Припомняме ви, че Димитров бе обвинен за нарушаване на правилата за движение по пътищата и за това, че по непредпазливост е причинил смърт на повече от едно лице и телесни повреди на повече от едно лице. Случаят бе квалифициран като особено тежък.

За посоченото престъпление в закона се предвижда наказание "лишаване от свобода" от 5 до 15 години.

Състоянието на ранените

В болницата в Пловдив остават девет души, ранени при инцидента. Критично е състоянието на 46-годишната Албена, която се бори за живота си.

Институциите опровергаха тиражираните версии, че дупка на пътя е причинила жестоката катастрофа. Агенция „Пътна инфраструктура” направи ремонт на трагичния 131-ви километър.