
Около 10 млн. лева годишно трябва да отпуска държавата за лечение и профилактика на стерилитета у нас. От този проблем в България в момента са засегнати 270 000 семейства, съобщи Анна Зашева - председател на Сдружение "Зачатие". Тя уточни, че засега здравната каса поема 1650 лв. от един курс ин витро. Това обаче е около една четвърт от реалните разходи, които са над 5000 лв. Освен това помощта се дава еднократно и на много ограничен брой жени - 1200 на година.
В другите европейски страни се плащат изцяло поне три опита за зачеване, казаха специалистите. Като пример в това отношение те посочиха дори Македония, която, въпреки че не е в ЕС, отдавна е решила проблема си с лечението на стерилитета. В страни като Гърция и Израел например дори няма възрастово ограничение за прилагане на процедурите. У нас с приоритет са по-младите двойки - до 32 години, при които има по-голям шанс за успех при изкуственото оплождане.
Д-р Павлета Табакова, председател на Асоциацията по стерилитет и репродуктивно здраве, уточни още, че в повечето от случаите зачеването не се получава от първия опит ин витро. Процентът на успелите е около 18 на сто от подложилите се на манипулацията.
Ангажираните с проблема специалисти препоръчаха целенасочена и последователна политика от страна на държавата за решаване на проблемите с репродуктивното здраве. За тази цел Сдружение "Зачатие" отправи в навечерието на Деня на репродуктивното здраве - 14 юни, покана към отговорните институции - Министерството на здравеопазването, Министерството на труда и социалната политика и водещите медицински специалисти у нас да се присъединят към изработването на Национална стратегия за борба със стерилитета.
Целта е стратегията да се внесе в парламента в началото на октомври. В нея ще се заложи проучване на стерилитета у нас, обезпечаване на по-доброто му лечение чрез подобряване на профилактиката и въвеждане на клинична пътека, изграждане на стандарти по андрология и по акушерство и гинекология, подобряване на здравната култура на хората.
Водещите специалисти ще представят постиженията си в лечението на стерилитета и ще дават безплатни консултации на всеки желаещ на 14 юни.