
"До Брюксел и назад" е темата на предварителния изпит по журналистика в СУ. Тя бе изтеглена от кандидат-студента Борис Накев, завършил Математическата гимназия в Сливен. Изтеглени бяха и две контролни теми - "Аз съм българче, обичам нашите планини бетонни" и "Клипче от училищния коридор".
Темата за изпита предполага много гледни точки и кандидатите имат свобода на избор на подход към темата и избор на формата, в която ще реализират писмените си работи, каза председателят на комисията по провеждане на изпита доц. Весела Табакова. Тя обясни на кандидат-студентите, че на първо място те трябва да покажат способност за аналитично мислене, способност за формулиране на теза. Второ - да покажат обща култура и натрупани знания и трето - усета си за интересна форма и логична цялостна структура. Не на последно място е владеенето на книжовния български език и правописа.
Записаните кандидати за изпита по журналистика са 785, а местата за прием са 120.
СУ признава резултатите от матурите за прием във Факултета по журналистика, като оценката от зрелостния изпит трябва да бъде най-малко добър 4.
Добра оценка ще се дава за пълнота на изложението, логическа последователност и свързаност на отделните моменти, вярно представяне на фактите и изводи въз основа на тях, уточни за БТА заместник-деканът на факултета Тони Трайков. Ще бъде следено и за спазване на нормите на правописа и граматиката.
С география се кандидатства по 13 специалности. От изпитната комисия обясниха, че от 20 теми в кандидат-студентския справочник, тази сутрин са избрани 11.
Тази година кандидатите, записани за предварителния изпит по география на България в СУ са два пъти по-малко в сравнение с миналата година - около 630 при около 1 300 души миналата година. Кандидатите ще се борят за 150 места в четирите специалности на географския факултет. Резултатите ще са готови след седмица.