
Колективният трудов договор, подписан днес, полага началото на процес за подобряване на условията в сектора, каза министърът на здравеопазването д-р Евгений Желев след подписването на документа в Министерството на здравеопазването. Той изрази одобрението си, че споразумението се приема преди изготвянето на държавния бюджет и ще бъде фактор при изготвянето му.
Постигнатото споразумение за размера на началните основни заплати в различните групи специалисти в сферата на здравеопазването е резултат от работата на Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество в здравеопазването, в който участват представителните организации на работниците и служителите и на работодателите и здравното министерство и се прилага за всички лечебни и здравни заведения.
Под колективния трудов договор подписите си сложиха представители на синдикати и работодатели. Договорът ще регулира трудовите взаимоотношения в сектора, като основна точка е гарантирането на по-високи начални заплати на професионалистите по здравни грижи, посочиха синдикалистите.
Със 100% е увеличението на минималните заплати на професионалистите в лечебните заведения, информира председателят на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ д-р Иван Кокалов. Това е постигнато след половин година преговори.
Една от основните клаузи в договора предвижда работните заплати да се договарят преди обсъждането на годишния бюджет. С подписаното браншово споразумение проблемът с емиграцията на специалисти ще бъде регулиран до известна степен, смятат още синдикалистите.
Според д-р Димитър Димитров, председател на Националната асоциация на работодателите в здравеопазването, сегашното споразумение е постижение в сравнение с предишното, подписано през 2006 година. Димитров каза още, че трябва да има преговори и по отношение на часовата ставка, тъй като в България тази ставка за професионалистите в здравните грижи е 1,86 евро, а в Европа е над 20 евро.