
Четири-пет хранения дневно с преобладаващи в менюто ни пресни зеленчуци и несладки плодове и техните сокове. Това е първата по важност от серията препоръки, която специалистите дават на желаещите да свалят малко излишни килограми пред летния сезон.
На пресконференция водещи диетолози, сред които проф. Светослав Ханджиев и проф. Надка Бояджиева, предложиха варианти за спиране на качването на килограми и световните практики в тази насока. Изричното предупреждение на специалистите е това да не става без лекарска консултация и контрол.
Рекламираните напоследък диети с "чудо ефект" за кратко време не са сериозни неща. Те не са хранителни режими, основани на сериозни научни изследвания, каза д-р Теодора Дърленска от Медицинския факултет. Тези диети не рядко са опасни и могат да провокират различни заболявания.
Прословутата "протеинова диета на Дюкан", използвана най-масово напоследък, не трябва да се прилага за дълго, категорични са специалистите.
Балансираното хранене, в което да присъстват белтъчини, зеленчуци и храни с нисък гликемичен индекс гарантира траен ефект според тях. Сред храните с нисък гликемичен индекс са всички зеленчуци, без картофите, кафявият ориз, пълнозърнестият хляб, недоварените спагети.
За да не трупате килограми, диетолозите препоръчват още консумацията на нетлъсто месо /пилешко, пуешко, телешко/, риба /поне два пъти седмично/, и нискомаслено кисело мляко.
Употребата на алкохол трябва да се ограничи!
Специалистите препоръчват да се пие много вода и задължително да се ходи пеша поне по 30 - 60 мин. дневно.
Не на последно място сред условията за добър и траен ефект при отслабването и поддържането на теглото е вечерята да бъде 2,5 - 3 часа преди лягане.
Не забравяйте и доброто настроение, защото
стресът води до затлъстяване,
категорични са специалистите.
Страната ни се нарежда на 6-то място в Европа по затлъстяванията при деца от 13 до 18 години, каза д-р Бояджиева. В тази тревожна статистика пред нас са гърците /на първо място/, англичани, италианци, кипърци.
Следват ни Испания, Дания, Полша и т. н. В тази връзка е и препоръката на диетолозите да не прехранват децата и да се следи тяхното тегло и здравословно хранен от най-ранна възраст. Особено внимание на хранителния режим трябва да се обръща през пубертета, когато хормоналните излишъци усилват многократно апетита им.
Съвременната медицина позволява дори изследване на детето за склонност към напълняване още в зародиш, каза проф. Бояджиева.
Стомашен байпас също помага при затлъстяване.
Пациенти със затлъстяване може да намалят теглото си със стомашен байпас; методът вече се прилага и в България. Това съобщи още проф. Надка Бояджиева.
При лечението на затлъстяването един от най-важните въпроси е ранната диагностика. Проф. Бояджиева уточни, че става въпрос за т. нар. вътреутробна диагностика - още преди раждането на детето, която се извършва на базата на генетичните данни за родителите му. При установяване на рискови фактори е възможна успешна превенция чрез индивидуална диета, което би предотвратило появата на затлъстяване в напреднала възраст.
Проф. Бояджиева коментира, че лечението на затлъстяването не е лесно и за да бъде успешно, индивидуалната диета трябва да бъде продължителна.
Като новост тя посочи възможността за поставяне на стомашен байпас, което се прави само при пациенти с тегло, надвишаващо с 40 процента нормата, и то след извършване на необходимите хормонални и други изследвания.
Подобна терапия вече се прилага в България и струва около 6000 лева. Операцията е безкръвна, не е рискова и е от типа "лапароскопия", обясни проф. Бояджиева.
По думите й друг нов метод за лечение на затлъстяването е чрез верификация на хормоните и лечение с хормонални препарати.