
България е сред първите държави в Европа по ненужни хоспитализации. През 2007 година средно един от всеки пет българи е постъпвал в болница. Данните бяха изнесени на дискусия за подобряване на медицинските практики.
В организацията на здравната система в България има доста пропуски, като най-сериозният е липсата на контрол на входа и изхода на системата. Затова страната ни е на едно от първите места по брой ненужни хоспитализации, средно 280 хиляди годишно. Причината за това е, че пациентите заобикалят системата, като търсят помощ в спешните портали.
"Всеки има право да влезе в спешния портал, пациентът не може да прецени дали е спешен, той отива там избягва опашката пред джипито и влиза директно в болницата", каза директорът на здравната каса д-р Румяна Тодорова.
Според доклада за лекарските практики, близо 7000 души умират годишно поради ниско качество на обслужването. За да се промени тази статистика от здравната каса настояват за промени.
Според д-р Тодорова законовата база трябва да бъде променена - изобщо принципите на организация на здравеопазването в България.
В момента според действащото законодателство касата няма право да отказва договор за партньорство с изпълнител на медицинска дейност.
Здравната каса няма средства да покрие всички скъпи лекарства и курсове лечение, затова допълнителните здравни фондове могат да дофинансират лечението на хората.
"В никакъв случай касата не се е запънала и не казва "касата трябва да бъде една", напротив нека да има допълнително финансиране но това финансиране би трябва да бъде разумно", подчерта д-р Тодорова.