По официални данни над 200 000 са регистрираните заболели от анорексия в България. Проблемът засяга предимно младите жени и момичета межди 15 - 25 години.

"Българското научно дружество по хранене и диететика изцяло застава зад кампания срещу анорексията, инициирана от списание "Диета и красота", каза председателят на дружеството проф. Божидар Попов.

По думите му специалистите-диетолози оценяват "проблема анорексия" като особено актуален за нашата страна, предвид нарастващата честота на това заболяване. То засяга преди всичко млади момичета и жени, подвластни на модни тенденции, касаещи погрешни представи за женската красота.

Обикновено в стремежа си да достигнат перфектни размери една част от младите жени се подлагат на ограничителни диети, без да са се консултирали със специалисти.

Като първа стъпка към това заболяване е отпадане на животинските продукти от храненето, носители на пълноценен белтък, който е най-важен за оптималното психическо и физическо развитие на подрастващите, посочи проф. Попов.

След това обикновено от храната се премахват зърнените храни и варивата и се преминава само на плодове и зеленчуци.

Този постоянен хранителен режим означава, че

първият етап от анорексията е настъпил.

"Като специалисти ние сме обезпокоени от това и сме длъжни с една мащабна здравно-информационна кампания да маркираме рисковете, застрашаващи здравето и живота на нашите деца. Тази информация трябва да стане достояние както на младите момичета, така и на родители и учители. Смисълът на кампанията е главно в превенция на анорексията, тъй като

лечението е трудно и за съжаление не винаги успешно.

Надявам се, че чрез тази национална кампания, която подкрепяме с адмирации, ние ще сведем до мининум това заболяване сред подрастващите, което за нас е благородна съвместна мисия", каза председателят на Дружество по хранене и диететика.

Доц. д-р Даниела Попова, завеждащ "Метаболитна клиника" в Университетска болница "Царица Йоанна" посочи, че анорексията най-често засяга момичетата през или скоро след пубертета, но може да възникне и в по-ранна или в по-късна възраст, а също така и при момчетата.

Статистическите данни сочат, че от 0,5 до 1% от женското население страдат от анорексия, като

повече от 10% от тежките случаи завършват със смъртен изход.

В България общо 200 000 момичета имат анорексия и булимия - това са официално регистрираните случаи.

Анорексията се характеризира с поднормено тегло.

То е най-малко с 15% по-ниско от долната граница на нормалното тегло за съответните ръст и възраст, което се самопредизвиква с умишлено ограничаване на храненето или гладуване, прием на диуретични или разхлабващи лекарства, самопредизвикано повръщане, прекомерни физически упражнения.

Налице е силен постоянен страх от наддаване на тегло.

В резултат на недохранването се развиват хранителни дефицити, анемия, хормонални нарушения, които могат да доведат до спиране на менструацията и безплодие.

"Анорексията може да причини нарушения и забавяне на растежа и развитието през пубертета, остеопороза, увреждания на сърцето, бъбреците, черния дроб. Отпускането на червата може да доведе до паралитично запушване. Прогресивно се развива апатия, намален интерес към социални контакти, депресия, намаляване на мозъчната кора. При липса на лечение може да се стигне дори до смърт на болния", алармира доц. д-р Даниела Попова.

"Една от характеристиките на тези заболявания е, че те не търсят сами помощ, за тях те нямат проблем и се страхуват от каквато и да била промяна", обясни д-р Светлана Бояджиева.

"Работя с анорексични пациентки от 13 години. Специализирала съм в такава клиника в Швейцария. За да се преборим с тази коварна болест е необходимо преди всичко осъзнатост, информация, училище за родители! Специализирана терапевтична помощ с обединени усилия на лекари и психотерапевти", категорична е Мадлен Алгафари, психолог.

Кампания срещу заболяването е под мотото "Красотата е в излъчването". Тя ще продължи през лятото и ще има заключителен етап през октомври.

Специалистите ще преглеждат безплатно за анорексия:


Всяка сряда от 15.00 до 18.00 ч. в Диагностично-консултативния блок на Университетска болница "Царица Йоанна-ИСУЛ" в приемно-консултативния кабинет на Клиниката по метаболитни заболявания и диететика на ІІ етаж (ул. "Бяло море" №8), с предварително записване при д-р Р. Попова на тел. 0884 177539.

Специализиран кабинет по психични нарушения на храненето – ул. Балканджи Йово № 7, офис 1, всеки последен понеделник на месеца от 13 до 16 часа, след предварително записване на тел. 0887226408 и 0886941068.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето