Марина е на 32 години. От три години със съпруга й се опитват да имат дете. Първият опит за ин витро е неуспешен. Предстои й втори, но за всяка процедура се налага да пътува до София.
"За съжаление, когато тръгнах, нямаше клиника тук, в която дори да си направя нужните изследвания, за да разберем къде е проблемът", обясни Марина Маринова.
В Бургас няма регистър на семействата с репродуктивни проблеми. Знае се, че са стотици, но много от тях се срамуват да потърсят помощ или не срещат разбиране от работодателите си.
"Варна е най-близко от клиниките, но пак е достатъчно далече. Изисква семейството или поне жената в семейството да бъде освободена от работа, а на много малко от работодателите им харесва непрекъснатото отсъствие", смята Ваня Христова - координатор за Бургас, фондация „Искам бебе".
Проучванията показват, че в България 13 % от двойките или около 200-250 000 семейства, страдат от сторилитет. Не всички от тях се нуждаят от ин витро. За някои е достатъчна консултация и квалифицирана помощ, за да се сдобият с дете по естествен начин.
В бургаската клиника вече са записани първите пет пациентки. След разрастването на центъра, в него ще могат да се лекуват по 1000 семейства на година.