Резултатите от националното проучване на факторите на риска за здравето, отнасящи се към тютюнопушенето, извършено от Националния център по опазване на общественото здраве през октомври миналата година, показват, че 52,4 процента от мъжете и 38,1 процента от жените в България пушат.

Резултатите бяха представени в Министерство на здравеопазването от доц. д-р Никола Василевски от центъра.

При проучването са анкетирани 2920 души в 375 гнезда в села и градове.

Всички анкетирани са попълнили стандартизиран международно сравним въпросник, съставен от Националния център по опазване на общественото здраве, така че направеното проучване е представително за страната и има много висока стойност за националното здравеопазване, посочи Василевски.

Проучването показва, че редовни пушачи - тези, които пушат поне една цигара дневно, са 46,6% от мъжете и 32,7% от жените, а епизодични - съответно 5,8 на сто и 5,4% от тях.

Редовните пушачи в градовете и селата са съответно 39,7 процента и 39,3 процента, докато епизодичните пушачи в градовете са два пъти повече - 6,4 на сто срещу 3,3%.

Най-високият процент редовни пушачи - 53,7% сред мъжете е във възрастовата група между 35 и 44 години, докато при жените този процент е 42,7 и е най-висок във възрастовата група между 25 и 34 години сочат данните от изследването.

Най-висока е честотата на тютюнопушене сред разделените и разведените - 4,1% и несемейните - 51,3%.

Над 60% от изследваните както са пропушили на възраст между 16 и 20 години.

Това означава, че близо 2/3 от редовните пушачи или около 2 милиона души имат много голям пушачески стаж, което представлява сериозен риск за здравето им, каза Василевски.

Трудно се въздържат да не пушат на места, където тютюнопушенето е забранено - 40,3% от пушачите. Близо половината пушачи желаят да спрат цигарите - 51,9 на сто от жените и 41,3% от мъжете.

Голям проблем е и пасивното тютюнопушене, каза Василевски. Повече от половината анкетирани живеят в среда, където се пуши.

Никола Василевски отбеляза, че България е с най-високи показатели по тютюнопушене и по смъртност от тютюнопушене в Европа, но населението не се стряска от факта, че този навик е сред основните фактори в смъртността от тежки хронични болести.

Само 13,3% от пушачите са силно загрижени за здравето си, показва анкетата. В същото време от тютюнопушене у нас умират ежегодно по 20 хиляди души, алармира Василевски.

В сравнение с миналото подобно изследване, проведено от Националния статистически институт през 2001 година се забелязва значително нарастване на жените пушачки - от 29,8 процента на 38,1 процента, докато при мъжете е налице лек спад.

Жените обаче стават майки и оказват много по-голямо вливане върху децата и подрастващите, затова тази тенденция е много тревожна, каза координаторът на националната програма за ограничаване на тютюнопушенето д-р Маша Гаврилова.

Тютюнопушенето е сред седемте основни рискови фактора за причиняването на най-тежките хронични болести - сърдечно-съдови, ракови, белодробни и болести на ендокринната система, от които умира 80% от населението на земята.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето