
Първият санаториум за лечение на туберкулоза у нас днес отбеляза 100 години от създаването си. Болницата е построена с дарение на цар Фердинанд. По повод годишнината княгиня Мария-Луиза откри паметна плоча на дядо си.
Преди 100 години цар Фердинанд възлага важна задача на комисия от учени и лекари. Те трябва да определят място в България с най-благоприятен климат, за да бъде построен санаториум за лечение на болни от туберкулоза. След измервания на климатичните характеристики в различни краища на страната, учените избират село Искрец.
"През цялата година, тук няма мъгли. В комбинация медикаментозна терапия и климат-резултатите са невероятни", казва д-р Мариана Денева.
Пари за строежа на болницата - 100 хиляди златни лева дава царят, а православната църква дарява земята - част от двора на манастира "Успение Богородично". Вече 100 години санаториумът приема пациенти от цялата страна.
Д-р Георги Старирадев работи над 45 години в болницата.
"Борбата с туберкулозата на първо място започна тук. Тя се водеше болница с 650 легала. Голяма болница беше. Ние приемахме от цялата страна безвъзмездно", каза лекарят.
Освен преболедували туберкулоза, в санаториума вече се възстановяват и пациенти с астма и други хронични белодробни заболявания.
При пациентите се забелязва подобряване на състоянието още на 2-3 ден.
По повод 100 годишнината на санаториума на входа му бе поставена паметна плоча на цар Фердинанд.
"Голяма радост - особено, че си спомнят за дарението на дядо ми и че болницата продължава и след 100 години да върви добре", каза княгиня Мария-Луиза.
В двора на болницата младата секвоя, засадена от царя, вече е вековно дърво.