
Пациенти и лекари обсъждаха в Бургас начините за предпазване и лечение от остеопороза. Беседата бе организирана от Асоциация "Жени без остеопороза", предаде агенция "Фокус".
Независимо, че остеопорозата е призната за заболяване през 1994 година, все повече хора са наясно с рисковете, които тя крие заради безсимптомното си развитие и внезапното чупене на костите.
Именно заради факта, че при развитието на болестта няма симптоми и болка тя е наречена "тихият убиец". Болестта се нарежда сред най-разпространените наравно със сърдечносъдовите заболявания и диабетът.
В България болните от остеопороза над 50-годишна възраст са 320 хиляди, съобщи д-р Мария Николова от Катедрата по хигиена, медицинска екология и хранене при Медицински университет в София. Повишената чупливост на костите е характерна не само за жените след менопауза, а и за мъжете, макар техният процент да е по-нисък.
Един от начините за предпазване от остеопроза е редовният прием на калций още от детските години и през юношеството. Дневно децата трябва да поемат калций чрез различните хранителни продукти по 800 милиграма на ден, а за подрастващите необходимият прием е 1300 милиграма дневно. Достатъчно движения плюс прием на калций са простичките правила, които трябва да се спазват за предпазване от остепороза, категорични са лекарите.
Кабинетът в ДКЦ "Георги Победоносец" в Бургас има единствения апарат за измерване на костната плътност за Източна България.
По думите на д-р д-р Екатерина Господинова от Центъра по остеопороза в Бургас всяка жена след 20 години трябва да си направи изследване за остепороза.
По време на пациентската среща бе представена витаминната концепция за здрави кости, осигуряваща “витаминен щит” срещу болестта, подкрепена с български данни от клинични наблюдения върху пациенти с изразена и рискова остеопороза във възрастовия диапазон от 38 до 79 години.
Посетителите се запознаха със същността на комплексния лечебен режим при остеопороза, както и с профилактичната програма при потенциални костни нарушения.
"В България има най-съвременното лечение, каквото има и на световния пазар, но с едно "но". Много трудно достъпно е това лечение за финансовите възможности на нашите болни по простата причина, че реимбурсацията в България е едва 25% на медикаментите за остепорозаа, докато в Европа тя е от порядъка на 50-75% и много са страните, където на 100 % се заплаща лечението.
Така че ние за съжаление сме все още назад и това е причината
много хора да не са в състояние да се лекуват.
Средният срок за лечение на остеопороза е между 1 и 2 месеца. Средната цена на лечение е между 60 и 80 лева на месец, което за пенсионерите е трудно постижимо”, каза председателят на Асоциация "Жени без остеопороза" Ася Лилова.
Според световната статистика, от която България не прави изключение, една от всеки три жени над 50 години ще получи остеопорозна фрактура до края на живота си и ще се разболее и един от всеки петима мъже над 50 години.