Северноатлантическото течение в Северния ледовит океан отбеляза рекорд - тази година то е най-топло от най-малко 2 хилядолетия насам. Това показват резултатите от изследване, публикувано в сп. "Сайънс". Следователно глобалното затопляне вероятно ще стопи ледовете около Северния полюс още през лятото.

Водата в северния край на Гълфстрийм, между Гренландия и норвежкия архипелаг Шпицберген, е със средна температура 6 градуса по Целзий през последните няколко лета. Тя е по-топла отколкото през Римската епоха и Средновековието.

"Температурата е безпрецедентна за последните 2000 години", категоричен е ръководителят на изследването Роберт Шпилхаген от Академията на науките и литературата в Майнц, Германия. През лятото тя се е покачила със средно 5,2 градуса по Целзий в сравнение с периода 1890 - 2007 г. и с 3,4 градуса по Целзий в сравнение с предишните 1900 години.

Резултатите доказват за пореден път, че човешката дейност е в основата на сегашното затопляне. Доказателството - температурата надвишава онази от предишните топли периоди, когато викингите са започнали да се занимават с фермерство в Гренландия през Средновековието.

"Установихме, че сега температурата на водата в района между Гренландия и Шпицберген е отвъд естествените граници", заяви Томас Маркито от университета на Колорадо в Боулдър.

Изследователите мислят, че температурите вероятно са свързани с увеличен ефект от глобалното затопляне в Арктика и че затоплянето ще е ключов елемент за бъдещото стопяване на ледовете в Северния ледовит океан.

Ледовете в Северния ледовит океан се свиха до най-ниските си нива през 2007 г. и много експерти очакват те да се стопят през лятото през следващите няколко десетилетия.