
Доктор Красимир Колев има 1200 пациенти в пет шуменски села. Споделя, че и сега заради лошите условия и ниското заплащане колегите му масово напускат малките населени места. Според него, премахването на потребителската такса ще направи селската практика още по-непривлекателна.
"Неблагоприятните условия, които ни се предлагаха, като примерно 350-450 лева и като се вземат предвид таксите на пациентите долу-горе покриваха като цяло всички разходи до момента", обясни д-р Красимир Колев.
Според него, премахването на таксата ще доведе и до хаос пред лекарските кабинети.
"Щом няма потребителска такса, естествено е хората по-често да посещават кабинета. Не може един пенсионер, при добър кардиологичен статус, през ден, през два да идва да ни губи времето", коментира още докторът.
На много места в страната джипитата възнамеряват да откажат да приемат възрастни пациенти, ако отпадне таксата. Съсловието реагира остро и през април, когато беше решено пенсионерите да плащат намалена такса от 1 лев за преглед. За всички останали таксата в момента е 2,20 лева.
"Част от средствата, които събираме семейните лекари от потребителските такси, са достатъчно да покриваме текущи разходи, било то за канцеларски материали, било то за транспортни разходи и за други, заплати. Така че, винаги ще бъде в ущърб", смята семейният лекар д-р Васил Василев.
Джипитата са на мнение, че преди да премахне таксата, правителството трябва да измисли как ще компенсира дупката в бюджета им. В противен случай, опасенията на пациентите пък са, че ще се отвори вратичка за нерегламентирани плащания.