Диабетците, които ползват най-скъпоструващите аналогови инсулини по линия на Здравната каса, но не спазват стриктно лекарските предписания ще бъдат лишени от този медикамент. Това предвижда новата програма на Касата за профилактика и лечение на захарния диабет.

Но наши зрители ни сигнализираха за съществени проблеми и по досега действащата програма.

Майката на Пламен Михайлов е диабетик от 30 години. През февруари постъпва в болница и лекарите й изписват по-скъпия инсулин. Подават документи пред Касата, но вече месец и половина се чака протокол от там, с който болната жена да вземе полагащото й се безплатно лекарство. Междувременно не може да остане без инсулин и плаща от джоба си по 24 лв. на всеки 10 дни.

"Обясниха, че били наложени допълнителни изследвания, които са направени още на 21 април и въпреки всичко още резултат няма. Аз бих запитал какво се прави 22 работни дни в една администрация", възмущава се Пламен Михайлов.

Ние предадохме въпроса в Здравната каса. От там обясниха, че такова забавяне имало и при други пациенти, тъй като се е наложило изследванията им, правени в различни лаборатории, да бъдат проверени в контролна лаборатория. И без да кажат дали някой ще компенсира загубите на пациентите, обещаха да не се повтаря в бъдеще.

Иначе днес беше представена новата програма за лечение на диабетици. Тя предвижда на пациентите да се правят изследвания за средните стойности на нивото на кръвната им захар за 3 месеца. Половин година по-късно проверката ще се повтори и ако състоянието на тези, които ползват скъпия инсулин не се е подобрило, те ще трябва да минат на по-евтиния - човешки инсулин.

"В декларацията освен, че е казано какво представлява инсулинът, как той трябва да се храни и т.н. има неговото съгласие, че той трябва да се грижи за себе си и ако не полага усилие при лечението, той ще бъде на човешки инсулин. Просто няма нужда от три пъти по-скъпия препарат, който няма ефект", съобщи Румяна Тодорова.

Проверката на касата е установила, че 75% от ендокринолозите са допуснали грешка при лечението на диабетиците. Оказва се обаче, че ако лечението не е успешно по вина на лекаря, той няма да бъде наказван, но пациентът все така ще загуби права да ползва аналогов инсулин.