Децата на 2 години, които все още се хранят от шише, са изложени на повишен риск от затлъстяване в по-късна възраст в сравнение с връстниците им, отучени по-рано от този навик, предаде Ройтерс, позовавайки се на резултатите от американско проучване.
Специалисти от университета "Темпъл" са анализирали хранителните навици на около 7000 деца. Изследователите са установили, че за онези от тях, които все още се хранели от шишена 2-годишна възраст, вероятността да страдат от затлъстяване на 5-годишна възраст е била с над 30 процента по-висока.
Специалистите не могат да обяснят дали има пряка връзка между продължителното хранене от шише и затлъстяването. Те обаче отбелязват, че проучването е поредното, което показва, че отказването на бебетата от този навик около 12-месечна възраст може да предотврати натрупването на излишни килограми.
Предишни изследвания са показали, че продължителното храненеот шише, и особено по вечерно време, може да причини проблеми със зъбите, недохранване и недостиг на желязо. Поради тази причина педиатрите препоръчват на родителите да приучават бебетата да пият от специални чаши, когато станат на 12-14 месеца.
Продължителното хранене от шише осигурява по-скоро утеха и излишни калории на подрастващите, отколкото да задоволява хранителните им нужди, допълват специалистите.

Снимка: sxc.hu