
Този извод потвърждава и лошата статистика на заболеваемост и смъртност у нас.
Страната ни е на първо място в европейския съюз по заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка. Лидери сме и в статистиката за рак на белия дроб и млечната жлеза.
02-23-21 фактът че има разлика в ситуацията между България и другите европейски държави , означава че стандартите за лечение са различни или че възможностите не са използвани напълно за да попълнят пропуските, каза Алойш Петерле от ЕП.
У нас често има проблем с лекарствата, които не достигат. Има и проблем с късното поставяне на диагнозата. По тези и други причини болните са разделени на две групи.
"Едните, които се затварят в себе си и по никакъв начин не може да проличи от страни, че има такъв проблем и другите, които решават, че споделяйки проблема биха могли да подадат ръка на някой, каквато е моята позиция", каза пред bTV Елена Димитрова.
В България нито една институция не плаща за реконструктивна операция на гърдата.
"Tози имплант е финалът на цялата операция, би могло да се помисли за това здравната каса да поеме цената му", смята Елена Димитрова.
У нас има въведена и 5 годишна граница за преживяемост, ако до 5 години пациентът не е получил усложнения и е жив се води здрав.
„Аз имам една пенсия от 120 лева с моя процент инвалидност и 8 лева за транспорт месечно значи след тези 5 години ще ми бъдат отнети някакви неща от тези привилегии”, каза Елена.
По стандартите на Европейската общност в лечението на болните от рак участва цял екип от специалисти. У нас болните в повечето случаи са оставени сами с болестта и болката.