Надежда за по-бърза Спешна помощ - Здравното министерство планира тя да бъде максимално разтоварена от несвойствени дейности. Като, например, задължението на линейките да карат пробите за кръв на шофьори, които са катастрофирали или са хванати с алкохол, както и прегледите на пациенти, които не са спешни. Министър Стефан Константинов предлага още транспортирането на болните на хемодиализа да мине към болниците или центровете, които осъществяват тази дейност.
Планира се от Нова година личните лекари да са на разположение на пациентите си денонощно.
Как лекари и пациентите приемат идеята - репортаж от Хасково:
В една малка медицинска практика в града средно на ден преминават близо 300 пациенти, някои от които признават, че биха искали да имат 24- часова връзка с личния си лекар.
От гилдията смятат, че 24- часовата грижа за здравето на пациента е по-скоро екзотика
„Това е поредното екзотично предложение на Министерство на здравеопазването - общопрактикуващите лекари нямат физическата и психическа възможност да упражняват 24-часова денонощна помощ. Ние би трябвало след дежурство да почиваме един ден, а ако почиваме един ден, ние ще натоварим колегата и качеството на обслужване ще бъде много снижено”, коментира д-р Марио Янакиев.
И лекари, и пациенти обаче са единодушни, че спешната помощ е ангажимент на държавата.
Разтоварването на спешната помощ за сметка на джипитата може да се окаже пагубно и за хората по селата, които в повечето случай разчитат предимно на спешната помощ.
На 10-и ноември правителството ще разгледа наредбата на здравното министерство, с която се въвеждат нови ограничения за тютюнопушенето в закрити пространства. Днес здравният министър каза, че в негово лице лобистите на забраната на пушенето имат силен привърженик.