
Екип от германски археолози е намерил в Аксум (Етиопия) останките от двореца на легендарната Савска царица, предаде Франс прес, позовавайки се на съобщение на Хамбургския университет.
Останките, датиращи от X век пр.н.е., са открити под други руини - от двореца на християнски владетел, се казва в съобщението, цитирано от БТА.
Палатът вероятно е бил разрушен от сина на Савската царица и цар Соломон - Менелик. Той го построил отново, като го ориентирал спрямо звездата Сириус, която почитал.
Разкопките в Аксум започват през 1999 г., а целта им е да се установи произхода на Етиопия и етиопската православна църква.
Савската царица,
спомената в Библията (Първа книга на царете и Втора книга на летописите), Корана и етиопската история, е владетелка на Шева (или Сава), древна държава, която според някои хипотези на съвременната археология се намира в днешна Етиопия или Йемен.
Името на Савската царица не се споменава в библейските текстове, но тя е наричана Македа в етиопската и Билкис в ислямската традиция. Други имена, които са й приписвани са Никауле или Никаула.