Идеята е това увеличение да стане от 1 януари догодина, но без да се увеличава осигурителната тежест за хората.

Диана Чинарска има 1200 пациента. Казва, че очаква промените в здравното осигуряване да решат поне в известна степен проблема с недостатъчните средства на Здравната каса, а това ще почувстват и пациентите й.

"Ние се надяваме, ако правилно се разпределят тези средства, лимитите за изследване да отпаднат, т.е. ние свободно да работим, свободно да ги изпращаме за консултация, свободно да правим изследвания, свободно да ги подготвяме за болница, за следоперативно лечение, както се изисква от нас", казва д-р Диана Чинарска.

Размерът на здравноосигурителна вноска в момента е 6%. След промяната се очаква да стане 8 на сто. Но уверенията са, че това няма да е за сметка на осигурения.

"Изобщо не ми е ясно как ще се увеличи вноската без да се увеличава сумата, която ще се взима от пациентите...Смятам, че с увеличението на здравната вноска няма да се подобрят много условията в здравеопазването и затова хората да имат повече възможност за направления, за изследвания, за консултации със специалист...Защото тези 2% няма да са достатъчни за решаване на такива големи проблеми, каквито има в здравеопазването", смята Христина Георгиева.

Председателят на социалната комисия в парламента Хасан Адемов коментира, че все още няма окончателно решение как да стане увеличението на здравната вноска, за сметка на другите осигуровки. Според него няма начин парите да дойдат от фонд „Пенсии”, който и в момента се субсидира от държавния бюджет.

"Предложението е да се търсят възможности така, че да не се натоварват нито работодатели, нито работници, нито държавата. Възможен ли е такъв компромис? Разбира се, че е възможен, той трябва да се търси в няколко направления. На първо място в увеличаването на осигурителната основа - парите върху които се осигуряват", заяви Хасан Адемов.

Конкретни решения се чакат края на тази седмица, от заседанието на тройната коалиция.