
Най-важното, което със сигурност питат всички зрители, които са гледали новините ни и са разбрали какви решения са произтекли от заседанието на Висшия съвет на БСП, е ще се увеличава ли здравната вноска.
На въпрос до каква степен темата със здравната вноска е уточнена в редиците на БСП, зам.-здравният министър Емил Райнов отговори: "В редиците на БСП, както знаете, вчера се проведе един пленум, на който министър Желев изнесе доклад и набеляза пакет от мерки, които трябва да се предприемат и естествено, които ще бъдат обсъдени на срещата на тройната коалиция, която се очаква да бъде тази събота, 10 май."
Естествено темата за вноската е една от мерките и в никакъв случай тя не трябва да се разглежда сама по себе си, изолирано от целия пакет останали мерки. Но все пак, защото това е злободневна тема, сами вие виждате в пресата как многозначно е отразено", посочи Райнов в предаването "Тази сутрин" на bTV.
По думите му това е тема, която, както цялото здравеопазване, засяга абсолютно всички. Именно затова всяко едно решение, което се взима в сферата здравеопазване, трябва да бъде добре премерено и добре преценено, да се търси, както винаги се казва, широкият консенсус, т.е. хората трябва да бъдат убедени в това действие.
И когато се говори за вноската, БСП е отстоявала позицията, че тя може да се качи, БСП приема тя да се качи, но при запазване на общата данъчна тежест, т.е., когато се запази общата данъчна тежест за хората и това не ги натовари”, посочи зам.-здравният министър.
И това вече е проблемът, който предстои да бъде решен, каза Райнов. Естествено съвместно с финансистите от финансовото министерство трябва да се проиграят вариантите как точно да се получи това разместване вътре в общата данъчна тежест за да не засяга хората допълнително данъчно.
Едно от нещата, които категорично могат да се кажат, че дори и при повишение на здравната вноска това ще доведе само до по-добро финансиране на здравната система, но не и до намаляване на заплатите на хората, които са здравноосигурени.
"Категорично, категорично това няма да се отрази върху заплатите на хората. Това със сигурност може да се каже”, заяви Райнов.
Той посочи, че всичко това предстои да се обсъди в тристранната коалиция на срещата в събота.
БСП има готовност, още веднъж казвам, за качване на вноската, но при запазване на общата данъчна тежест, повтори Райнов.
Естествено затова казах, че се предприема пакет от мерки и че когато говорим за повече пари в здравеопазването, ние трябва да кажем ясно къде отиват и сегашните пари. Естествено тук върви пакетът с мерки за контрола на средствата за здравеопазването, защото иначе може наистина да се получи вариантът наливане пари без осезаем ефект за гражданите, граждани на страна - членка на Европейския съюз, те вече искат не каквото и да е здравеопазване, а качествено здравеопазване. И може би това е нещо, за което все повече се говори напоследък и трябва да се говори - за качеството на медицинските услуги, които гражданите трябва да получат.
На въпрос дали има факти, които да говорят, че е имало източване на пари, които са влизали в държавата, в здравната ни система, по една или друга причина, Райнов отговори: "Лично аз винаги съм твърдял, че всяка една допълнителна мярка за контрол, когато се изразходва публичният ресурс, не е излишна. Така че колкото повече контрол, толкова по-добре, става въпрос за обществен ресурс.
По повод идеята за преминаването на общинските болници в частни ръце, заместник-министърът на здравеопазването каза, че тази тема също е много стара, темата за приватизацията.
Признавам, че напоследък тя се измести от някои политически сили, измести се и се превърна като цел. Все пак БСП винаги е твърдяло, че приватизацията е средство за постигане на по-добро здравеопазване, но в никакъв случай тя не е цел сама по себе си да се приватизират болници. И конкретно на въпроса, в момента има внесен проект за промяна на закона за приватизация и следприватизационен контрол, който се намира в българския парламент. Мина на първо четене. И точно предполагам, че в близкия месец предстои гледане на второ четене. И там има два основни проблема, които трябва да бъдат разрешени. Ние винаги сме твърдели, че здравеопазването, лечебните заведения не трябва да бъдат приватизирани всичките. Гръбнакът, а това са университетските, специализираните болници, областните болници, те попадат в забранителния списък. Ние винаги сме твърдели, че трябва да бъдат приватизирани онези ненужни части от болниците, като... и именно тази приватизация да бъде средство на влизане на нови свежи пари в здравеопазването. И проблемът в момента е точно това - да се разпише определението що е то обособена част, която може да се продава", каза Райнов.
По думите му трябва да бъде разписано ясно определението на обособена част. И обособена част е тази, която не е пряко свързана с дейността на лечебното заведение и тя може да бъде продавана. Говорим за тези терени, които стоят пустеещи вече десет години. Няма да скрия, че към тях има много апетити. Но от друга гледна точка, няма нищо лошо в това те да се продадат. Но тук условието, което Министерството на здравеопазването ще постави, е тези пари директно да влязат, част от тях да влязат в болницата, която е продала имота, за да бъдат използвани именно за здравеопазване, а друга част естествено да влезе в Министерството на здравеопазването, което пак ще отиде за реновиране, за нова апаратура, за подобряване на здравеопазването...
На въпроса как приватизацията на общинските болници ще се отрази на пациентите, Райнов отговори, че се подозира, че в частната болница ще има по-добро управление на ресурсите и ще се подобри качеството на услугата, която получат.
В момента законът е категоричен - всичко, което Националната здравноосигурителна каса плаща без оглед собствеността на болниците, без значение дали са общински, държавни или частни, за него вие не трябва да плащате допълнително”, категоричен бе зам.-здравният министър.
По думите му има забранителен списък, в който са болниците, които са гръбнак на здравеопазването в България. "Тоест чрез този забранителен списък ние гарантираме здравеопазването на българските граждани. Оттам нататък ненужното то се приватизира. Другата подробност, която е, че това, което се приватизира, също запазва предмета на дейност. Никой не е казал, че болницата ще се продаде и от утре тя ще стане хотел. Не, тя запазва предмета на дейност", каза Райнов.