"Спешна помощ" в Пловдив регистрира бум на злонамерените телефонни обаждания. Освен от този проблем, работещите в звеното се опасяват и от голямото текучество на лекари, което скоро може да ги постави в недостиг.

По 400 злонамерени обаждания е получила всяка една от тези медицински сестри за един ден. Това означава, че след като вдигне слушалката, отсреща й говорят цинизми или пък направо й затварят. В резултат системата дори е блокирала.

"От 10,15 ч. до 10, 25 ч. е блокирала системата и се наложи да рестартираме програмата. В тези 10 минути, ако някой има нужда, няма достъп до телефон 150", каза д-р Златка Стоянова, завеждащ работната смяна.

С проблема неведнъж са запознавани и полицията, и прокуратурата в Пловдив. Трудността да се предприеме нещо по-сериозно срещу авторите на злонамерените обаждания обаче е, че те най-често се оказват деца.

В Спешна помощ се опасяват, че трудна ще стане работата и заради текучеството на лекари в звеното. Най-често си тръгвали младите.

Д-р Весела Минкова предположи, че е заради натоварването и заплащането. "Защото заплатата е малка - на лекар е 500 лева. Заплащането на нощния труд е някакви стотинки", каза д-р Минкова.

Медиците очакват най-тежко да стане през юни, когато заради започване на специализации, много от младите лекари в Спешна помощ се готвят да я напуснат. Тогава може да се наложи от спешна помощ да се нуждае самата "Спешна помощ".