Невиждана по своите мащаби изложба на богове, хора и маски е подредена във Варненския археологически музей. Крупната експозиция сближава модерния човек с вярванията и представите на хората, живели по нашите земи през Античността.

Експозицията представя пантеоните на боговете на три древни цивилизации - траки, елини и римляни. Повечето експонати са каменни.

"Златото и среброто, което хората очакват да видят постоянно, не е в такива количества като в предните изложби, но всъщност тези паметници са много по-ценни, отколкото са златните паметници и дори имат изключителна стойност като произведения на изкуството", каза Валентин Плетньов, директор на РИМ – Варна.

Някои от експонатите досега не са показвани - като мраморната статуя на Орфей и миниатюрата на богинята Кибела, която бе открита наскоро при разкопки в Балчик. Трудно е да се каже кой е най-ценната находка, но за варенските археолози това е статуята на Адонис и Афродита, която се завърна в родния Одесос след стогодишно отсъствие.

"Тя е може би е най-хубавото произведение на елинистическата скулптура в българските земи, изработена от великолепен майстор, която няма на практика равна на себе си", отбеляза Александър Минчев, куратор на изложбата.

Концепцията на тази изложба е да покаже силната вяра на древните в техните езически богове. Неслучайно скулптурите на хората и боговете са в една зала. За да усетите колко силна е била тази вяра, трябва да разгледате залата на маските. Там ще видите погребална маска на горгоната Медуза, която е трябвало да предпазва починало дете от злите сили в отвъдния свят. Изложбата ще завърши през септември с международна конференция.