На срещата на работната група по проблемите на медицинската експертиза са обсъдени предложения за промени в Закона за здравето. Това съобщи пресслужбата на Министерството на здравеопазването.

Промените са свързани със структурата на организацията и методите за извършването на експертизата.

Приет е доклад, в който се залагат бъдещите промени, свързани с обособяването на три групи лица, подлежащи на медицинска експертиза.

Подготвените изменения в нормативната уредба предвиждат промяна в принципите и методите на медицинската експертиза, като се запазва медицинският подход в експертизата и при трите потока експертизирани лица.

Медицинската експертиза на лицата в трудоспособна възраст ще се извършва, като оценката на вида и степента на уврежданията се изразява в проценти спрямо възможностите на здравия човек, като същевременно се оценява и трайно намалената работоспособност в проценти, съобразно изискванията на
осигурителните институции.

За децата до 16-годишна възраст и за лицата, придобили право на пенсия по осигурителен стаж и възраст по чл. 68 от Кодекса за социално осигуряване, ще се извършва медицинска експертиза по облекчен ред, която ще определя вид и степен на увреждане в проценти.

В изготвеното предложение е разписано, че определянето на вида и степента на увреждане в проценти посредством медицинската експертиза на децата до 16 години ще се извърша от районните експертни лекарски консултативни комисии и Централната експертна лекарска консултативна комисия, с участието на специалисти по детски болести и социални работници. За хората в работоспособна възраст медицинската експертиза ще се извършва от ТЕЛК и НЕЛК.