Новините за злоупотреби с всякакъв вид поверителна информация, извлечена чрез интернет вече стават всекидневие. Освен проникването в лични данни, номера на банкови осигурителни сметки, зачестяват престъпленията свързани с кражба на фирмени данни. Най-застрашени в това отношение са бизнесмените, търгуващи с имоти. Във Варна например, където броят на този тип агенции е изключително голям, компютърните мошеници все повече се усъвършенстват. За последния такъв случай разказват кореспондентите ни в морския град.

Варненската прокуратура разследва кражба на фирмени данни от имотна агенция. Управителят на агенцията обвинява за случая бивши свои служители, преместили се преди месец в конкурентна фирма. Седмица след като загубила вкупом петима свои подчинени, Нели Райчева открила, че е загубила нещо, още по-ценно. От компютъра й били прехвърлени всички оферти за продажби на имоти.

Опасенията за кражби от базата данни се потвърждават, когато сърфирайки в специализираните сайтове, Нели Райчева се натъкнала на оферти с номерата на нейните сървъри, но публикувани от името на друга агенция. Така, освен кражбата, на бял свят излиза още един факт - специализираният софтуер, който използват повечето брокерски агенции в България не е добре защитен и на практика всеки може да открадне информация, в която са вложени много средства и време.

"Недостатъкът на софтуера идва от това, че позволява да запишеш върху активирана база друга база, която е на n-тата фирма", казва IT специалист.