Това се случва заради новия класификатор на професиите, който изненадващо влезе в сила от януари. Заради регламент на ЕС, с който сме длъжни да се съобразим - медицинските сестри и акушерките вече попадат в групата на лекарите. Проблемът идва оттам, че у нас класификаторът е обвързан с минималните осигурителни прагове.
Така автоматично прагът за старшите сестри скача от 540 на 1 100 лева. За останалите сестри и акушерки увеличението е от 540 на 780 лева. Това сериозно ще утежни бюджета на болниците.
Промяната в осигурителните прагове ще засегне около 25 000 здравни работници. И ще утежни бюджета на всяка болница. В Мездра вече са изчислили, че месечният им разход за заплати ще скочи с няколко хиляди лева.
В болницата в града заплатите на сестрите са далеч по-ниски от новия минимален осигурителен праг. И ако трябва да внасят осигуровки спрямо него, реалните им доходи значително ще намалеят.
"Тя и сега заплатата не е много висока, така че е доста притеснително. Ние в момента сме с 324 основна заплата", обяснява медицинската сестра Диана Каменова.
Синдикатите пък твърдят, че имало директори на болници, които смятат да понижат сестрите в длъжност, за да си спестят високите осигуровки.
"В кръга на шегата искам да кажа, че не искам да съм на мястото на болничните мениджъри, защото им извиваме врата и ги караме да нарушават закона", коментира д-р Иван Кокалов от КНСБ.
Новият класификатор води и до други абсурди. Клиничните лаборанти, които са равни по ценз със сестрите, са оставени в старата група с по-ниските осигуровки. Тепърва ще се изяснява защо е допуснато това и ще се търси изход от ситуацията.
Социалното министерство вече прикани синдикати и работодатели да седнат и наново да договорят минималните осигурителни доходи. Най-вероятно те ще бъдат отделени от класификатора на професиите. Така че се очаква поне за тази година сестрите и акушерките да продължат да се осигуряват на старите си нива от 540 лева. А за догодина, кой знае.