
България е на едно от първите места в Европа по брой на смъртните случай заради инфаркт.
"Смъртността от остър коронарен синдром в България е над 15%, средно в Европа са седем", каза д-р Славейко Джамбазов.
Най-успешното лечение за това заболяване се провежда в Чехия, където смъртността е най-ниска. Там пациентите получават най-модерното лечение.
"Методът за лечение в чешката република на остър инфаркт на миокарда е така наречената първична ангиопластика, това означава, че се вкарва катетър с балон в запушената артерия и се поставя стенд", обяснява доц. Ладислав Грох, кардиолог от Чехия.
У нас болните се лекуват по стария метод - тромболиза, при която се размива тромба, но без да се лекува стеснението на артерията. Този метод в Чехия се прилага само на 1% от пациентите.
"Наистина хората получават доста старомодно лечение, което води до тези страшни данни 15% смъртност", казва д-р Славейко Джамбазов.
В България няма изградена мрежа за обслужване на случаите на инфаркт на миокарда, твърдят специалистите.
„България няма изградена мрежа от достатъчно на брой катетаризационни лаборатории и може би щастливци са тези, които получават инфаркт в София, отчасти в Пловдив и отчасти във Варна”, информира д-р Джамбазов.
Трябва да се изгради и национална програма за превенция срещу сърдечно съдовите заболявания.
"Превенцията включва борба с рисковите фактори, адекватно лечение на артериалната хипертония, диабета, повече физическа активност и най-важното за българите - да спрат да пушат", съветва доц. Ладислав Грох. Интервенционалната кардиология има потенциал да намали тази смъртност, казва още докторът.
Борбата срещу тези заболявания се води и в световен мащаб, където смъртността е повече от 52%.