Омбудсманът Гиньо Ганев настоява Конституционният съд да обяви член 222, ал. 1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина за противоконституционен. Това съобщи Ганев на пресконференция днес.

По неговите думи, посоченият текст нарушава както правата на потребителите, така и правата и свободата на стопанската инициатива в страната. Текстът от закона противоречи и на няколко члена на Конституцията, допълни Ганев.

"Право да извършва търговия на дребно с лекарствени продукти, като открие аптека, има само магистър-фармацевт, регистриран като търговец по смисъла на Търговския закон. . ." е частта от текста в закона, нарушаваща правата, според Ганев.

Според юриста Иван Тодоров, рядко се среща текст, който едновременно да противоречи на 7 члена от Конституцията и на 7 от международни договори.

Този модел "един фармацевт - една аптека" е рестриктивен и той поставя съсловните интереси над обществените, коментира Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки. По думите му не е необходимо собственикът на аптека да е магистър-фармацевт, за да е гарантирана безопасността на лекарствата. (БТА)

Ще се предприеме законодателна инициатива, за да се внесе нов закон, ако съдът не признае този текст за противоконституционен, уточни Ганев. Той изрази учудване, че има случаи, в които съдът се произнася с решение, взето с 5-6 гласа, а те трябва да бъдат седем. В същото време

Фармацевтичният съюз е срещу отменянето на принципа "един фармацевт - една аптека"

и подкрепя становището за това на Висшия съвет по фармация. Висшият съвет по фармация към министъра на здравеопазването е дал отрицателно становище на заседанието си на 9 април по предложения проект за изменение и допълнение на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Според членовете на съвета от квотата на БФС, основание за това
са предложените промени относно собствеността на аптеките. Изготвеният от МЗ проект предвижда отмяна на етичния модел за лицензиране на аптека, известен като принципа "един фармацевт - една аптека", пише още в съобщението.

Либерализирането на собствеността върху аптеките има доказано негативен ефект, който се потвърждава от анализ, направен през 2006 г. в Австрия по поръчка на Фармацевтичната група на ЕС, смятат от БФС. В него се посочва като пример Норвегия, където през 2001г. се въвежда дерегулация на аптечните услуги. В резултат на това близо 90 на сто от аптеките се съсредоточават в 3 вериги, които имат господстващо положение на пазара на дребно, а аптеки се откриват предимно в големите населени места, допълват още от БФС.

БФС припомня, че философията на етичния модел е, че аптеките са здравни заведения и търговската компонента в дейността им трябва да бъде строго регламентирана. Това схващане е залегнало в основата на изискването аптеки да могат да се откриват само от магистър-фармацевти и всеки от тях да може да притежава само по един обект. Този модел е утвърден в голяма част от страните членки на ЕС като Германия, Франция, Австрия, Испания, Италия, Гърция, Португалия, Финландия и др., е позицията на Съюза на фармацевтите.