Законите са тежки, законите са реформаторски. Законите засягат възможността държавата да бъде снабдена с ресурс, който да бори организираната престъпност и корупцията. Такъв дебат е тежък. При него винаги има много "за” и "против”. Това каза в предаването "Тази сутрин" на bTV правосъдният министър Маргарита Попова.

Тя отрече, че в промените в НПК някъде пише, че съдията ще произнася присъди само на базата на специални разузнавателни средства и само на доказателства, събрани с така наречения "таен свидетел”.

"Нито едното, нито другото е вярно. Вярно е това, че в нашето предложение, в закона за изменение на Наказателно-процесуалния кодекс ние написахме ясно и категорично, че забраняваме да бъдат постановявани присъди по дела, по които са събрани доказателства само със специални разузнавателни средства. Когато към тези доказателства има събрани и други, преценка на съда е каква присъда ще постанови”.

Досега неправомерно  е било забранявано на съда да произнася осъдителни присъди като се позовава на Специални разузнавателни средства. Новият Наказателно процесуален кодекс развързва ръцете на съда в това отношение, допълни Попова. По повод ветото на президента тя обясни, че не приема никакви упреци по отношение на кодекса и гаранциите за правата на подсъдимите, които дава.

"...Когато има доказателство от специално разузнавателно средство и от защитен свидетел, съдията може да постанови оправдателна присъда. Но той може да има и трябва да има и правото, трябва да има свободното съдийско убеждение по тежки дела, по дела срещу организираната престъпност и корупцията, да може да изрази свободното си съдийско убеждение, и да каже, че има виновен и да последва осъдителна присъда”, заяви Попова.

Повече подробности можете да видите тук