България е на последно място в Европа по качествено лечение на болните от диабет. Това каза днес на пресконференция в БТА Елисавета Котова - председател на Националната асоциация на децата с диабет, по повод представянето на резултатите от проучване сред 130 пациенти на възраст от 3 до 18 години по време на детски лагер.

На организираното от асоциацията мероприятие за втора поредна година се изследва "гликирания" хемоглобин на децата, чиито стойности показват дали начина на лечение е правилен и има ли нужда от корекции, съобщи Котова. За първи път в лагера е имало и не малко деца на три години, което според Котова е доказателство за понижаването на възрастовата граница на болните от диабет.

Председателят на сдружението изрази съжаление, че у нас диабетът не се лекува с аналогов инсулин, който според нея е най-съвременният и добър начин на лечение, действа по-бързо и е по-пречистен от конвенционалния. Аналоговият инсулин е особено подходящ за лечението на най-малките пациенти на две и три години, подчерта Котова.

За да може едно дете да кандидатства за лечение с аналогов инсулин, обаче, Здравната каса изисква пациентът да е бил минимум шест месеца на конвенционален инсулин, съобщиха от асоциацията и предложиха тези критерии за децата на възраст до 18 години изцяло да отпаднат.