Борислав Георгиев, който беше убит снощи в София, е бил прострелян с два куршума в главата. Апартаментът му в столичният квартал "Люлин" е запечатан. Както вече знаете, убитият е управлявал една от фирмите на крупния бизнесмен Христо Ковачки.

Изпълнителният директор на "Атомeнергоремонт" е застрелян във входа на блока, в който живее със семейството си от десетилетия. От лепенките на СОТ личи, че апартаментът е посещаван на трети април в малките часове. Според запознати, Георгиев е бил причакан. Твърди се, че не е бил заплашван и не е ползвал охрана.

Прокуратурата е образувала досъдебно производство срещу неизвестен извършител във връзка със покушението срещу Борислав Георгиев.

Фирмата "Атоменергоремонт" от години участва в поръчките за ремонтни дейности на АЕЦ Козлодуй. Представители на енергийния бизнес отричаха каквато и да е възможност убийството на Борислав Георгиев да е свързано с остри конфликти или сблъсък на интереси в енергетиката.

Дали убийството на Борислав Георгиев е нелепа случайност или преднамерен акт трябва да кажат разследващите органи - такъв беше единственият коментар на Христо Ковачки - собственикът на "Атоменергоремонт". От кабинета му разказаха единствено, че Георгиев се е движел без охрана. Вчера се е връщал от почивка, получил е сигнал за обир в апартамента , огледал е щетите заедно със съпругата си и се е върнал за багажа в колата. Застрелян е по пътя натам.

Георгиев е бил част от екипа на Христо Ковачки в продължение на 10 години. Участвал е в управлението и на още няколко фирми - за търговия на дребно с хранителни продукти, напитки и тютюневи изделия, ремонт на автомобили, производство на електродвигатели, за строителство на електрически инсталации.

Изключено е убийството му да е свързано с енергетиката, категоричен беше друг голям играч в този сектор - Богомил Манчев - собственик на "Риск инженеринг" и председател на "Булатом".

На въпрос дали "Атоменергоремонт" има конкуренция в АЕЦ Козлодуй, Манчев отговори: "Има няколко ремонтни предприятия, но те са лидера там".

През миналата година една трета от общия обем ремонтни дейности в атомната централа са извършени от "Атоменергоремонт". Дали компанията има планове да се бори за подобно лидерство в проекта АЕЦ Белене още е рано да се каже.

Подизпълнителите на втората атомна ще се определят от главния изпълнител - руската Атомстройекспорт след консултация с НЕК. Други големи проекти, в които е съсредоточена конкуренцията между енергийните компании са ТЕЦ "Марица Изток 1" и ТЕЦ "Марица Изток 2", реконструкцията на "Марица Изток 3", тръбата "Южен поток". По данни на "Булатом" поръчките около Марица-Изток са около 20-30 милиона евро годишно. А в проекта АЕЦ "Белене" дейностите се изчисляват на 1 милиард и 200 милиона евро.