Бившият заместник на външния министър в кабинета на Сергей Станишев бе замесен в афера с автокражба. Феим Чаушев посредничил за връщане на открадната кола.

Той е арестуван снощи, малко след като приятелят му Ивайло Геков е взел 23 000 евро с обещанието да организира връщане на луксозен автомобил.

По идея е трябвало Геков, Чаушев и потърпевшият да се съберат на едно място и да отидат при открадната кола. Това обаче не се случва. Бившият държавник е арестуван сам на друго място.

Преди няколко часа стана ясно, че той и неговият съучастник ще останат в ареста поне до събота, когато се очаква съдът да гледа промяна на мярката им за неотклонение.

Днес здравето на Феим Чаушев се влоши, той е диабетик, и се наложи да прекара известно време в МВР болница.

Автомобилът, за който той евентуално е посредничил, все още не е открит от МВР, въпреки че е откраднат преди 20 дни.

Началото на историята

Преди дни Феим Чаушев е потърсен за съдействие от свой познат - български изселник в Турция, чиято луксозна кола била открадната в София.

„По данни на тъжителя няколко дни по-късно Феим Чаушев се е срещнал с него и му е казал, че може да му съдейства, но трябва да изплати откуп в размер на 25 000 евро”, обясни Димитър Машов - началник на сектор престъпления срещу МПС, СДП.

Потърпевшият турчин подал жалба в полицията, в която обяснява какво му е поискал Феим и че се е срещал с още един човек, който всъщност щял да посредничи с крадците.

Вчера той се среща с приятеля на Феим Чаушев, за да му даде 23 000 евро, които е събрал. Чаушев не отива на срещата.

След като взима парите, Ивайло Геков продължава сам към „Зона Б5”. Там паркира и е арестуван зад блок 14. Той не е криминално проявен, по никакъв начин не е попадал на вниманието на полицията и няма връзки с крадци, казват от МВР.

Задържаният Геков живее далеч от това място и е добър съсед по думите на хората, които го познават.

Твърди се, че арестуваният Ивайло трябвало да се срещне с Феим Чаушев, но е задържан по-рано. Автомобил на бившия държавник е паркиран на същия паркинг в „Зоната”.

Скъпото возило е откраднато от паркинг на столичен хотел преди 20 дни и още не е открито от полицията.

„В момента колегите продължават работа по намирането на автомобила и това все пак ще отнеме малко време”, заяви вътрешният министър Цветан Цветанов.

Според столичните полицаи само в София действат осем сериозни групи за кражби на скъпи коли, които вероятно са посегнали, както на турското БМВ, така и на колата на Вадим Рашидов.

Това не е първият скандал около Феим Чаушев. Той не е сред най-известните политически лица, но ДПС, Държавна сигурност и Либия са сред темите, с които е свързван.

Той е Феим, Петър, Бисер…

Скандалите сякаш винаги са придружавали Феим Чаушев. Още от момента, в който обеща да облече затворническа униформа, ако не освободят в определен срок българските медици в Либия.

По време на краткия си мандат като заместник-министър на външните работи в кабинета „Станишев” Феим Чаушев стана известен и като Петър. Феим Юсеинов Чаушев заемаше държавния пост, а Петър Юриев Чаушев се оказа член на борда на директорите на "Дюни" АД.

Феим се оказа и Бисер. Както е агентурното му име. Не стана ясно и с какво име Феим-Петър Чаушев е подписвал официални документи като заместник-министър. Логично многото имена и тяхната история костваха поста му.

Дълго време бившият заместник-министър беше далеч от медиите. В началото на годината даде първото си телевизионно интервю след скандала. В дома си Феим Чаушев се оплака, че след оставката му никой от ДПС не го потърсил. Твърдеше, че дъщеря му, която живее в чужбина, му помага финансово.

По ирония на съдбата в интервюто си за „Тази неделя” Феим Чаушев, без да се впуска в подробности, обясни, че след като напуснал Министерството на външните работи, се занимава с посредничество.

„Не работя, създал съм доста контакти от миналото и използвам тези контакти, ако е необходимо, помагам като създавам контакти между мои приятели и тези, които познавам отдавна”, призна той.