При изключителни мерки за сигурност в малкото градче Древна Олимпия в Гърция беше запален Олимпийският огън за 29-тите летни игри в Пекин. Поради очаквани протести на тибетски активисти древният олимпийски театър бе охраняван с хеликоптери, снайперисти и стотици полицаи.

Малкото градче древна Олимпия осъмна обсадено от тибетски активисти, чийто протест бе подкрепен и от организациите "Репортери без граници" и "Хюмън Райтс Уоч". Неизвестната десега организация "Студенти за независим Тибет" изненада на закуска в хотела му дори президента на Международния олимпийски комитет Жак Рог. Въпреки драконовските мерки за сигурност, които трябваше да държат демонстрантите далече от древния олимпийски стадион, един от тях успя да се промъкне в момента, в който представителят на организационния комитет на игрите в Пекин Лу Ки произнасяше словото си.

Иначе церемонията по запалването на олимпийския огън, на която присъстваха президентът на Гърция Каролос Папуляс и премиерът Костас Караманлис протече гладко. Олимпийският огън е връзката между всички атлети и граждани по света. Между всички нас, които вярваме в олимпизма и спортните ценности . Той има силата да обединява обществото и да дарява хармония, каза Жак Рог.

Ръцете на първата жрица на церемонията актрисата Мария Навплиоту насочиха слънчевите лъчи към конусовидно огледало, от където пламна олимпийската искра. Тя бе поета от първия факлоносец, сребърният шампион по таекуондо Александрос Николаидис. В следващите 5 дни огънят ще обикаля из Гърция, а на 30 март ще започне обиколката си из 5-те континента на планетата.