
Емилиян е роден със синдром на Даун. Майка му разказва, че първоначално била в шок.
"В момента, в който педиатърката го извади от кувиоза и ми каза, че моето дете е с проблеми, повярвайте ми всичко се срина. Животът ми се обърна на 360 градуса. Беше шок за мен и за цялото ми семейство", разказва Таня Костадинова.
Със синдром на Даун се ражда 1 на 700 новородени. Но модерните изследвания позволяват генетичната аномалия да се открие до 4-тия месец от бременността. И въпреки това има бум на новородени с Даун. Родители и неправителствени организации си обясняват това с факта, че лекарите често не казват на бъдещите майки да си правят такива изследвания.
"Аз апелирам в тази държава да се направи нещо, тези изследвания да станат задължителни за всички бременни и не дай си Боже да ти кажат, че детето ти е с такъв проблем, това е въпрос на личен избор", съветва Таня Костадинова.
Изследванията за установяване на генетични аномалии се поемат от Здравната каса. Медицинското наименование на синдрома на Даун е Тризома 21. Децата с това заболяване имат една хромозома повече. Следствията - изоставане в умственото, речевото и физическото развитие. Затова те се нуждаят от специален педагог, логопед, кинезитерапевт и психолог. След такива грижи Емилиян вече е интегриран - ходи в масова детска градина, и на плуване и танци.