Правителствата на трите страни са се споразумели да направят заявление във връзка с предстоящите национални решения на всяка една от тях по признаването на Косово. Очаква се официалното решение на българското правителство да бъде обсъдено на днешното заседание на Министерския съвет. Според "Монитор" сръбските власти са реагирали остро на общата декларация. Белград връчи протестни ноти на Загреб и Будапеща, които вчера официално признаха независимо Косово, и отзова посланиците си от двете страни, пише вестникът. "Правилна стъпка в правилното време" - така посланикът на Албания в София Буяр Скъндо коментира пред "Монитор" готовността на страната ни да признае Косово.
Според него признаването на Косово от България ще послужи като голям стимул за самото Косово по пътя му към изграждане на демократична, мултиетническа държава. "Сега" акцентира върху това, че България е поканена да се включи в .нар. политически борд на Косово. В него влизат 15 страни, които могат да влияят на решенията на самопрогласилата се държава, допълва изданието. Според дипломатически източник България и Унгария ще бъдат включени в международната група за направляване на Косово.
Вестникът коментира, че заявлението е предизвикало нееднозначни реакции сред обществеността и политическите сили у нас. Президентът Георги Първанов определил изготвянето на тристранна декларация като разумен подход. Според министъра по европейските въпроси Гергана Грънчарова декларацията е "честно решение и израз на регионална отговорност". От ДСБ и СДС смятат, че тази стъпка на правителството е закъсняла, на същото мнение е и Бойко Борисов, цитиран от "Сега". В материал "Косово ще ни признае за бананова република" вестникът пише, че ако правителството бе търсило най-неподходящия момент за признаване на Косово, със сигурност го е намерило. Точно след сблъсъците в косовска Митровица България изрази удовлетворение, че нейните условия за признаване на Косово са изпълнени. Според
"24 часа" заради признаването на Косово щяло да има антибългарска реакция на сърбите, но тя нямало да бъде официална политика на сръбската държава, а щяла да се прояви само на битово ниво, като например сръбски митничари и полицаи да "правят въртели" на българите, минаващи през Сърбия. Същите опасения изразява "Новинар", чието челно заглавие е "Туроператорите в паника заради Косово". "Транспортът ни губи 15 млн. евро заради Косово", пише от първа страница "Класа". Толкова щели да са загубите на българските превозвачи годишно, ако Белград наложи санкции.
***
Вътрешният министър Румен Петков и главният секретар на МВР Валентин Петров ще бъдат разпитани по делото за изтичане на информация и злоупотреба със служебно положение срещу заместник-директора на ГДБОП Иван Иванов, пише "Сега". В "Стандарт", който публикува като интервю разговор на Петков и
Петров с различни медии, двамата отричат да знаят, че е имало разработка срещу Иван Иванов. Този, който е работил, ако е работил без основание - да бъде изпратен при Иван Иванов веднага, категоричен е вътрешният министър.
***
"Монитор" научил, че съдбата на кабинета е решена на тайна среща между лидерите на управляващата коалиция Сергей Станишев, Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган. Според изданието за смяна се спрягат имената на министрите Веселин Близнаков, Нихат Кабил, Радослав Гайдарски.
***
"Президентът подкрепи политическото статукво" - така социологът Антоний Гълъбов анализира в "Монитор" интервюто с Георги Първанов в предаването "На четири очи" по Нова телевизия. Темите, които Първанов въведе в разговора, показват, че се следва разбирането на нуждата президентът вече да бъде не само коректив, а и ментор на партийната политическа система, смята Гълъбов.
***
"Трябва някой да следи за стила на поведение във властта",коментира пред "24 часа" министърът на държавната администрация Николай Василев. Ако жена ми участва и печели всички обществени поръчки в Министерството на администрацията, това би трябвало да бъде забелязано от някого - не може да очакваме премиерът лично да наблюдава десетки висши служители, посочва Василев. Трябва да има някой, който да се занимава с това и, когато има разминаване с някакви правила, да докладва на премиера, смята той. В друго интервю за "Класа" Василев отбелязва:"Министрите от НДСВ работим добре". Аз съм министър на НДСВ от 7 г., никога през ум не ми е минавало да бъда от друга партия, казва още той. Василев коментира и новото си предложение за удължаване на работното време на чиновниците с цел по-добро обслужване на гражданите. На някои места работното време може не да се удължава, а просто да се промени, ако например гражданите плащат сметките си от 13 до 21 ч, а не от 9 до 17 ч, дава пример той.
***
"15 процента от санкциите са за работници", казва пред "Новинар" Гълъб Донев, изп. директор на Главна инспекция по труда. 50 лева е глобата за работници, които не спазват условията на безопасност. Най-много трудови злополуки ставали в строителството, миннодобивния сектор и металургията.
***
"Проектите по САПАРД като новите досиета" - такава аналогия прави в анализа си "24 часа". Хвърлянето на обвинения от политици към политици, опровергаването им и очернянето станаха всекидневие, коментира авторът. Както при досиетата, така и при САПАРД всичко дойде от забавянето на отварянето им и това роди множество слухове, отбелязва той. Според него трябва външен одитор по програмите с европарите за земеделие.
"Сделката за ТЕЦ "Бобов дол" ще е успешна, ако гарантира бъдещето й", казва пред "Класа" изп. директор на Агенцията за приватизация Тодор Николов. Трябва да имаме и достатъчно гаранции, че българските въгледобивни компании ще продължат да бъдат основен доставчик на въглища за централата, посочва той.
***
Европейската комисия планира да инсталира суперкомпютър, чрез който за първи път ще стане възможно да се събират глобите на шофьори, извършили нарушения в чужбина, информира от първа страница "24 часа". Веднъж засечен от радар или пътен полицай, регистрационният номер на колата ще бъде подаван към този компютър, който ще има достъп до националните мрежи на траните-членки и ще разпознава името и адреса на собственика. Проектът за новата директива е бил представен вчера в Брюксел от транспортния комисар Жак Баро.