
Здравното министерство е сключило договори с 26 фирми за доставка на скъпоструващи лекарства за тази година. От ведомството уверяват, че договорените количества са достатъчни и няма да има недостиг на медикаменти и реактиви, както се получи в началото на година.
И тази година лекарствата за онкологичните заболявания заемат най-голям дял и като количество и като средства, които здравното министерство трябва да осигури от бюджета, предвиден за скъпоструващите медикаменти. Сред останалите лекарства са тези за редки заболявания, СПИН, туберкулоза, диализа, трансплантации и болести на кръвта.
Експертни комисии определят какво количество от всеки медикамент ще бъде нужен за лечение през цялата година. Всички кандидати се допускат при отварянето на пликовете с офертите.
Търговете се обявяват за доставка на международното непатентно наименование на лекарството, което всъщност е химичният му състав. Така при едни и същи условия се поставят фирмата, разработила оригинала на медикамента, и фирмите, създали генерични продукти. Определянето на цената се прави именно на базата на непатентното име.
От здравното министерство твърдят, че комисията сравнява предложените цени за един медикамент с тези в Словакия, Словения, Полша, Чехия, Унгария, Румъния и Гърция.
Определяща е цената, която се плаща от здравните каси в тези държави и то като се взима средната от трите най-ниски цени, каза д-р Светлана Спасова, председател на Комисията по цените на лекарствените продукти към Министерския съвет.
Печели фирмата, която предлага по-ниска цена. Ако две или повече фирми предложат едни и същи цени за едно лекарство, необходимото количество за доставка се разпределя между тях по равно. След приключване на процедурата се уведомява Агенцията по обществените поръчки и цялата информация, включително цените, се качват в сайта й. Така на практика всеки може да провери какви цени са договорени.