Между 8 и 10 милиона лева се очаква да бъдат загубите на Български пощи за миналата година. Държавната компания губи големите си клиенти, след като от началото на 2011-а вече няма монопол върху разпространението на писмата на територията на страната. Държавата вече обяви началото на драстична реформа в пощите.

Има ли опасност от социално напрежение в един от най-големите работодатели в държавата, както стана в БДЖ?

Вече знаем - работните места в Български пощи се намаляват с 1000 само за една година. Първо ще се даде възможност за доброволно напускане. Пощите са заделили 3 милиона лева за обезщетяване на хората, които си тръгнат сами. А чаканите икономии от заплати са 3 милиона на година.

Средната заплата в Български пощи е 500 лева -

в администрацията е значително по-висока, а най-ниската е дори под 300 лева. Съкращенията ще засегнат всички нива, твърдят от ръководството.

Само преди два дни служителките в един от пощенските клонове във Варна бяха нападнати от двама въоръжени мъже. Тогава с риск за живота си, Таня Кирова защити пенсиите на хората от района. Сега преживява нов страх - дали няма да загуби работата си след  23 години стаж.

„Разбира се, кой не се притеснява на това време. Трудно се намира работа и то на нашата възраст. Всички се притесняваме – нищо, че имаме толкова години стаж. То не е гаранция", казва жената.

От понеделник в продължение на месец Български пощи дават възможност първо работа да напуснат тези, които желаят. Срещу обезщетение от 2 до 10 заплати, според стажа.

През февруари ще стане ясно колко хора ще бъдат съкратени. Няма да се дава възможност на пенсионираните да останат, а на тяхно място няма да се назначават нови хора. Така до края на годината служителите на пощите трябва да останат с 1000 по-малко.

Въпросът, който засяга клиентите на пощите в малките населени места - дали ще бъдат закривани станции в страната, още не е решен.

Росица Илиева започнала работа в пощите, уж временно - през 1989-а. Твърди, че е очаквала готвените съкращения.

„Даже си мислим, че може би преди 15 години трябваше да се случат нещата, малко закъсняха, и в същото време сме много притеснени, защото повечето от хората работят над 20 години в пощата”, коментира Илиева.

Тя няма намерение да се възползва от програмата за доброволно напускане.

Пощите обаче планират и други мерки за съкращаване на разходите, като например - въвеждане на интергрирано гише, както и възлагането на различни дейности, като транспортната, на външни фирми.

Набелязани са и различни мерки за увеличаване на приходите

Ръководството на пощите планира да пусне редица нови услуги.

Пред bTV председателят на Федерация "Съобщения" към КТ "Подкрепа" Пламен Дончев заяви, че засега не се планират стачки и не се очаква социално напрежение сред служителите на пощите. Той обаче призна, че е изненадат от плановете на ръководството на дружеството да прехвърли някои пощенски услуги на външни фирми.

"Ако нещата тръгнат в тази посока, наистина може да се стигне до социално напрежение", заяви Дончев.