Програмата за развитие на селските райони у нас, по която се очаква финансиране от европейските фондове, може и да не стартира, заради нарушеното доверие между ЕС и България, заявиха от ДСБ. От ЕК спряха плащанията по ИСПА, ФАР и САПАРД и по този начин Брюксел гласува вот на недоверие на кабинета, заяви зам председателят на ДСБ Димитър Бъчваров. "Опетненото име" на страната ни силно ще затрудни усвояването на предвидените до 2013 г. 7,5 милиард евро от структурните фондове на ЕС,
предупреждават от партията.

Според ДСБ по вина на министри от кабинета има опасност някои изпълнителни агенти за усвояване на европейските фондове да изгубят акредитациите си, което щяло да застраши важни ползи от членството ни в ЕС. Ето защо ДСБ настоява да бъдат освободени министрите Пламен Орешарски, Асен Гагаузов, Джевдет Чакъров, Нихат Кабил и Петър Мутафчиев. От партията дават седемдневен срок на премиера Сергей Станишев да внесе в Народното събрание специален доклад за проблемите със средствата по ИСПА, ФАР и САПАРД.

От партията настояват и да бъдат публикувани всички договори по одобрените проекти за усвояването на средствата от предприсъединителните програми и ясно да бъдат посочени фирмите изпълнители и подизпълнители по тях. ДСБ препотвърждават и искането си за създаване на постоянна парламентарна комисия за контрол върху изразходването на европарите.

СДС пък поиска оставките на четирима министри. В декларация, приета на съвместно заседание на парламентарната група и на Националния изпълнителен съвет на партията се настоява министрите Пламен Орешарски, Петър Мутафчиев, Асен Гагаузов и Нихат Кабил, както и ресорните заместник-министри да подадат оставки, съобщи лидерът на партията Пламен Юруков, предаде агенция "Фокус". Декларацията на СДС също е във връзка със спирането на финансовата помощ за страната ни по европейски програми.

СДС настоява и Народното събрание да приеме Закон за конфликт на интереси. По думите на Юруков тази тема са принизява, а по нея трябва да бъде проведен сериозен дебат, защото конфликтът на интереси бил порочна практика. СДС ще искат публичност на критериите за разпределение на европейските фондове.