Може ли да отидем в чужбина с валидна застраховка, а да се върнем с огромна сметка за медицински разходи? Кои са най-често допусканите грешки при попълването на полиците и до какви последици могат да доведат те?
Преди десетина дни две майки решават да изпратят синовете си на почивка в Кушадасъ. В края на почивката 19-годишният син на Мариана Чалъкова получава коремни болки влиза по спешност за операция от апендисит. Същата вечер от турската болницата се обаждат на майката и й предявяват сметка от 6 000 евро, въпреки че туристическата агенция е издала на Недялко международна медицинска зстраховка.
„Казаха, че това е проблем, който трябва да си решим в България. В крайна сметка те искат да си получат парите”, каза жената.
Оказва се, че застрахователната полица на Недялко е невалидна, защото той фигурира в нея само като платец. На мястото на застрахования служителката е попълнила по погрешка данните на негова спътничка. Заради разместването близките на Недялко са заплашени от сметка от близо 9 хиляди евро.
„Нали се сещате, че и едногодишна заплата не може да я покрие. Все пак, трябва да обрека семейството си на глад. А моята идея е, че искам да си прибера детето от Турция”, сподели още майката.
Според специалисти, подобна грешката може да направи полицата нищожна.
„Когато имаме разместване на реквизитите, се прави едно тълкувание от самата компания, защото всяка една полица е вид правен договор”, коментира застахователният брокер ихомир Станев.
Но освен правен, въпросът е и на реноме. След два дни застрахователят връща отговор, че разследва допусната грешка, но независимо от резултата ще покрие разходите за Недялко.
„Изключително важно е всяка една застраховка да бъде изписана правилно, да няма задрасквания, да няма някакви мацаници по самата полица, да бъде обявена навреме и да бъде платена към застрахователя в съответните срокове”, съветва още Станев.
Технически грешки в полиците обикновено се допускат в цифрите. Например, трябва да се внимава да не се разменят ЕГН и телефонен номер.