
Неправителствената организация, заедно с още над 80 сдружения, е изготвили проект за реформата в грижата за детето в България. В следващите 10 години изоставените деца трябва да бъдат върнати в семействата им, осиновени, настанени при приемни родители или да имат възможност да живеят в домове от семеен тип.
Това е в основата на проекта, който е представен и на премиера Сергей Станишев. Организациите са го призовали да гарантира, че държавните пари и финансирането от Европейския съюз в областта на социалната политика ще бъдат похарчени основно за извеждането на децата от домовете.
Нели Петрова: “Децата в домовете са по-малки на ръст. Те не са готови за училище, те са емоционално ощетени. Дори и най-прекрасните материални условия в тези домове са вредни за децата. Там те трябва да стоят изключително кратко, ако стоят.”
Според експертите най-спешни мерки трябва да се вземат за децата до 3 годишна възраст. Трябва да се намерят стимули за родителите, които искат да изоставят бебетата си и да се помага на самотни майки. Специалистите смятат, че в институциите има огромна нужда от грижа за психичното здраве на децата. Освен това те са категорични, че в страната има достатъчно ресурси и оправдание за бавенето на реформата не може да е липса на средства.
До 30-ти март междуведомствена работна група трябва да разгледа плана за предприемане на спешни мерки за закриване на домовете за деца, които не отговарят на стандартите за качество. Това реши Държавната агенция за закрила на детето. От институцията отчетоха като тревожен фактът, че всяка година около хиляда и 200 - хиляда и 300 деца от родилните домове, попадат директно в домовете за медико-социални грижи.