Един от най-влиятелните американски евреи е в България, за да изнесе лекция в Софийския университет по въпросите на демокрацията и екстремизма. Даниел Мариашин е изпълнителен вицепрезидент на основаната през 1843 г. най-голяма еврейска организация Бней Брит Интернешънъл. Днес г-н Мариашин ще се срещне с министъра на вътрешните работи и началника на пожарната, за да изрази благодарност към българските огнеборци, които помогнаха за потушаването на пожарите в Израел.
Г-н Мариашин, президентът Шимон Перес предложи по-рано тази година България да бъде място за мирни преговори между Израел и Палестина. Каква може да бъде ролята на нашата страна в разрешаването на този конфликт?
Аз знам, че българите имат интерес и са отворени за това да играят роля в разговорите за мир между Израел и Палестина. Израел не е далеч. Израел и България са почти в един регион. Но израелците и палестинците трябва да преговарят и да разрешават своите конфликти при директни разговори лице в лице. Сигурен съм, че ако има начин България да бъде полезна в този процес, тя ще бъде добре дошла, но в крайна сметка този конфликт може да се реши само от двете страни, които участват в него.
Вие сте в България, за да говорите за екстремизма. Имате ли обяснение защо мултикултурният обществен модел на европейските общества се проваля и екстремизма взима връх?
Това е нещо, за което ние в Америка трябва да сме доволни. Не бих казал, че и там няма проблеми, но изминатият път е много по-дълъг. Има и други примери на успешни мултикултурни общества като например Кандаското, има и други страни Не знам отговора, защо в Европа не е така, но решението сега е в по-силното лидерство, инвестирането в хора, които да обучават обществото - посредници, които да създават атмосфера на взаимно уважение, уважение към различието и говорене срещу омразата. Демокрацията ни дава привилегията да говорим това, което пожелаем, но отговорността на лидерите е да проповядват и да правят така, че малките деца на 6-7-8 или 15 години учат уроци на уважение един към друг.
Но младите поколения европейски мюсюлмани са все по-екстремистки настроени и обещеставата са все по-разделени на имигранти и етнически европейци. Откъде идва това неразбирателство?
Аз отново бих се върнал към американския модел, защото това е моделът, който аз познавам най-добре. Америка е страна на емигрантите, там емиграцията е основата на обществото, но хората се съобразяват с общоприетия начин на живот. В ръцете на тези, които имат властта е да дадат право на всеки да запази своята идентичност, но в същия момент да се събразява с правилата на обществото. Това е трудна задача, но отговорност за нея имат лидерите, политиците, интелигенцията.
Десните, антиислямски партии добиват все по-голяма популярност в Европа. Какво ще се случи, когато започнат да печелят изборите и да уптравляват?
Сега е моментът да се спре натрупването на критична маса, която би довела екстемни, крайни хора на власт. Екстремизмът, бил той религиозен, крайно ляв или крайно десен, няма място в едно демократично общество.
Ще цитирам едно ваше изказване за Иран и тяхната ядрена политика. „Трябва да сме много разтревожени, надявам се да не е прекалено късно". Защо смятате, че е твърде късно?
Защото Иран продължава да развива своята ядрена програма. И ще ви кажа... Дори вчера Адмединаджад назначи за свой външен министър човекът, който оглавява ядрената програма на Иран. Това показва важността, която Иран постава на развитието на ядрената програма, която според нас е ясно насочена към развитие на атомно оръжие. Това не е заплаха само за Израел, а за всички. Веднъж щом Иран има ядрено оръжие, всички страни в региона ще поискат да имат свое собствено ядрено оръжие. Това ядрено въоръжение ще излезе извън контрол. А с режим като този в Техеран, който е екстремистки режим, всичко може да се случи. Иран е един от най-големите нарушители на човешки права в света.
Това е правителство, което не слуша останалия свят. Те не чуват Европейския съюз, не чуват САЩ. Необходим е силен режим на санкции - спиране на финансовите потоци, спиране на търговията с технологии за двойна употреба. Това е единственият отговор за безотговорността на режима в Иран.