Незаконната продажба на медикаменти по интернет e трудна за контрол, признават от Изпълнителната агенция по лекарствата. Преди седмица ви показахме как сайтове на български език предлагат лекарства, някои от които са забранени и обявени за фалшиви. Лекарство, което се прилага при рак на гърдата, хормонални препарати, анаболни стероиди, хапчета за отслабване - тези лекарствени препарати лесно могат да се купят по интернет, въпреки че продажбата им е забранена.
„Контролът е изключително затруднен по няколко причини. Първо, за да се докаже трябва да се открие създателят на сайта, а той може да е навсякъде по земното кълбо. Трябва да се установят разпространителите на информацията и да се докажат лицата, които извършват поръчката и доставката. ИАЛ стига до положение, когато проверка на лица и на обекти са извън нашите правомощия и ние трябва да кооперираме с други органи”, коментира Мария Попова от Изпълнителната агенция по лекарствата.
В Агенцията проверяват Интернет продажбите, само ако има писмен сигнал. За последните две години са санкционирани едва 3-ма нарушители. Наложени са им глоби между 25 и 50 хиляди лева.
„Голямата част са продукти, които не са разрешени в България и съдържат анаболни стероиди, които не се употребяват за медицински цели. Те се искат от фитнес центрове, за увеличаване на спортни постижения и за мускулна маса, което е нелегално и в момента. Ние получаваме сигнали обикновено от митниците, от куриерски служби, които са осъществявали доставки и в пакета не е упоменато какво пренасят. Те са хванали наличието на лекарства чрез техните скенери и правят сигнал при нас”, допълни тя.
Инспекторите от агенцията са малко и затова е трудно да се следи постоянно незаконната продажба на лекарства в Интернет. Затова дават съвет на потребителите.
„ Много е важна до осъзнае потребителят, че когато посяга към едно лекарство в интернет, първо става участник в нещо, което не е разрешено и второ - поема риск да употреби продукт, който не се контролира”, подчерта Попова.
В края на мината година в 24 държави „Интерпол” проведе мащабна операция срещу незаконната търговия със забранени медикаменти онлайн. 70 сайта бяха затворени. България не бе сред проверяваните страни.