
Ректорът на Химико-технологичния университет доц. Борис Стефанов смята, че не се допуска деактуване на публична държавна собственост в частна собственост. Според ръководството на университета процедурата по връщането на земята е станала без да се запознаят заинтересованите страни, както е по закон.
Разрешението на строеж е издадено в един от последните работни дни на миналата година, непосредствено преди влизането в сила на забраната да се строи в 100-метровата зона на плажната ивица. В същото време за земя в този район претендират и други хора, но твърдят, че не могат да влязат във владение, въпреки, че също имат съдебни решения.
Д-р Иван Ташев: ”Не можем да ги използваме, защото когато пожелахме да влезем във владение от общината ни отговаряха: там земя няма.”
Ташев твърди, че отговорността за връщането на земята се прехвърля между общината и поземлената комисия.
Председателят на общинската поземлена комисия Йордан Сачанов обясни, че нито един от хората, които са се жалвали, не е представил скица и удостовеление по член 13, алинея 5 и 6 от правилника, за да може общината да постанови решение. Без него ние не можем да идентифицираме къде се намира обекта, каза Сачанов.
Кметът на Несебър Николай Димитров каза, че общината няма нищо общо. По думите му няма никакво забавяне. Хората си правят помощни планове, ако земята му е там, му я връщаме, обясни Димитров.
Част от хората, които чакат да получат земите си твърдят, че те са обявени за общинска собственост, но от общината отказват да им дадат заповедите, с които това е станало.
Юристите на университета се позовават и на решение на Конституционния съд, според което земя, публична държавна собственост не може да се деактува. Деактуването на земята, въвеждането във владение, издаванетото на строителните книжа става за 3 месеца.