37% от компаниите съхраняват данните си неограничено. В същото време, около 40% от сървърите са използвани непълноценно с половината от техния капацитет. 86% от ИТ отделите дори не подозират, че дейността им има екологичен отпечатък. 80% от респондентите в проучването пък не вярват, че политиката на техните компании по отношение на съхраняването на данни е екологично отговорна. А по-малко от 20% са тези, които някога са виждали сметките за електричество на компанията, за която работят.



Без съмнение се нуждаем от по-устойчива политика и в този сектор. Около 60% от запитаните изпълнителни и ИТ директори смятат, че най-големите пречки пред тези промени се крият в липсата на време и в цените. Те вярват, че по-ясни стандарти и данъчни облекчения биха могли да помогнат на сектора да намали емисиите си. Затова и от организацията Global Action Plan призовават правителствата да стимулират намаляването на въглеродния отпечатък на компаниите и да преразгледат политиките си за дългосрочно съхраняване на данни.

Също така те настояват ИТ секторът да дава по-качествена информация за влиянието на техните продукти върху околната среда, отделите да проявят отговорност за енергийната цена на оборудването, както и компаниите да се уверят, че тяхната инфраструктура си е поставила ясни енергийно ефективни цели.

61% от центровете за съхраняване на данни имат капацитет за само още две години растеж. Директорът на Global Action съобщи, че грубо сметнато сървърите имат годишния въглероден отпечатък, който се получава от кола, която харчи 4,5 литра гориво за 24 километра. Това ще рече, че общо взето въглеродният отпечатък от ИТ сектора е равен на отпечатъка на авиационната индустрия.

Съвет: Търсете енергийно ефективни компютърни решения. Знаем, че е трудно, но се налага.

Източник: Global Action Plan/Gorichka.bg