Gorichka.bg предлага топ 10 на изненадващите резултати от глобалното затопляне:

10. Влошаващи се алергии

Ако се чудиш защо носът те сърби, очите ти парят и кихаш като луд от ранна пролет, та чак до зимата - да знаеш глобалното затопляне има пръст в тази работа. В последните няколко години случаите на различни алергии и астма бележат стремителен ръст. Забързаният начин на живот и замърсяването са направили хората по-чувствителни към различни алергени. А каква е ролята на глобалното затопляне? По-високите нива на СО2 и покачващите се температури подтикват растенията да цъфтят по-рано и да произвеждат повече полен (цветен прашец). Така сезонът на алергиите трае доста по-дълго. Най-добре си приготви носните кърпички.

9. Все по-нагоре

Много животни, като катеричките например, могат да се видят все по-нависоко (разбирай надморска височина). Най-вероятно това се дължи на промените в следствие на глобалното затопляне, които настъпват в тяхната естествена среда. Подобно нещо се случва и с полярните мечки.

8. Северният полюс цъфти, та връзва

Топенето на ледовете на Северния полюс може и да причинява проблеми на растенията и животните от екватора, но арктическата флора и фауна избуява. Растенията на Северния полюс обикновено остават в капана на леда през по-голямата част от годината. Сега обаче, тъй като ледът се топи по-рано през пролетта, растенията са нетърпеливи да се покажат. Изследванията на почвата показват по-високи нива на хлорофил сега отколкото преди век, а това е предпоставка за биологичен бум на Северния полюс в бъдеще.

7. Без запушалка

125 големи езера на Северния полюс са изчезнали през последните няколко десетилетия. Проучванията показват, че най-вероятно замръзналата основа под езерата се е разтопила и това е позволило на водата да се просмуче през почвата - всичко това много прилича на пълна с вода вана, на която някой е издърпал запушалката.

6. Голямото топене

Покачващите се температури са отговорни не само за топенето на ледниците, но и за топенето на неизменно замръзналия слой земя под земната повърхност. Това топене причинява неравномерни потъвания на земна маса и може да нанесе щети върху някои урбанистични структури като железопътни линии, магистрали и пътища.



5. Оцеляват най-приспособимите

Тъй като заради глобалното затопляне пролетта идва по-рано, а заедно с нея и източниците на храна, прелетните птици и мигриращите животни могат да не уцелят момента, а заедно с това и да не успеят да предадат гените си на следващо поколение. Тези от животинките, които пренастроят вътрешния си часовник и мигрират по-рано, имат по-голям шанс да оставят поколение, което ще може да оцелее и да му предадат генетична информация, която ще промени генетичния профил на цялата популация.

4. По-бързи сателити

Главната причина за затоплянето на планетата – покачващите се емисии СО2 имат странен обратен ефект, когато достигнат космоса. Въздухът в най-външния слой на атмосферата е много разреден, но въздушните молекули създават съпротивление, което забавя сателитите и се налага инженерите периодично да ги насочват към правилните орбити. Но количеството на СО2 там горе се увеличава. И докато в по-долните слоеве на атмосферата, молекулите на СО2 отделят енергия под формата на топлина, когато се сблъскат една с друга и това води до затопляне на въздуха, оскъдните молекули в по-горните слоеве на атмосферата се удрят по-рядко, а въздухът около тях се охлажда. Колкото повече СО2 има там горе, толкова повече молекули се сблъскват и освобождават хладина, а така въздухът се успокоява. Атмосферата е по-рядка и се създава по-малко съпротивление.

3. Планините се съживяват

Макар че средностатистическият турист едва ли е забелязал, Алпите и други планински вериги изживяват бурен растеж през последния век, благодарение на топящите се ледове по върховете им. Стотици години наред тежестта на тези ледове е притискала земната повърхност. Но сега, тъй като ледовете се топят и тежестта си отива с тях, повърхността на планините бавно се покрива с живот и се съживява.

2. Разруха за руините

По цялата Земя останки от храмове, древни селища и други артефакти устояват на времето, за да ни напомнят за отминалите цивилизации и култури, но глобалното затопляне може да ги довърши. Покачващите се нива на моретата и океаните и екстремните климатични условия могат да повредят и разрушат ценни културни паметници.

1. Горите горят

Докато топи ледовете и създава все по-внушителни урагани, глобалното затопляне върши и друга работа – подсилва горските пожари. Учените свързват буйните пламъци с по-високите температури и по-ранното топене на снеговете. Когато пролетта идва по-рано, снегът се топи по-рано, а така горите стават по-сухи и то за по-дълго време, с това нарастват и шансовете да се възпламенят.

Източник: LiveScience/Gorichka.bg
Снимка: StopGlobalWarming.com