
Повече от шест часа управляващата партия обсъжда своята позиция. За БСП въпросът за независимостта на Косово е изключително чувствителен и емоционален.
Преди 9 години по време на войната срещу Югославия социалистите бяха единствените в България, които защитаваха правата на съседите, суверенитета на Сърбия и бяха против бомбардировките над Белград и над цялата република.
Днес, в позицията на ВС на БСП никъде не се споменават думите "признаване на Косово", но целият дух на всички 10 точки е, че България ще трябва да се съобрази с обявената вече независимост.
Този факт е неизбежен, според социалистите, но за да бъдат установени дипломатически отношения с Косово, България трябва да има редица гаранции. Повечето от социалистите неофициално обявиха, че България трябва да се съгласи с балканската позиция за Косово, каквато е например на Румъния, но други от тях пък смятат, че Румъния и Гърция ще отстъпят от позицията си и всички ще се съобразят със становището на ЕС и НАТО и ще трябва да си сътрудничат с независимо Косово. Ето какво каза министър-председателят Сергей Станишев, който е и председател на Висшия съвет на БСП:
"Казусът в много отношения е уникален, по своя генезис, развитие, своите резултати, по степента на ангажимент на международната общност, защото няма друг такъв конфликт, който в продължение на толкова продължителен период – вече близо 9 години, да бъде по същество международен протекторат с толкова сериозен ангажимент и на НАТО, и на ООН. Затова дискусията беше продължителна, отговорна и смятам, че стигнахме до правилното решение. Само един член на Висшия съвет гласува против това решение."
Против гласува Илия Божинов. Според първата точка на декларацията - за ВС на БСП запазването на стабилността и сигурността в Югоизточна Европа, членството на България в ЕС и НАТО и развитието на добросъседски отношения с държавите в региона са ключови елементи за гарантирането на националните ни интереси, съобщава Агенция "Фокус".
Във втората точка на декларацията се изразява съжаление, че не е постигната обща договорка между Сърбия и Косово.
Третата точка гласи: "ВС на БСП отправя призив към всички засегнати страни, включително и институциите в Белград и Прищина, да предприемат необходимите мерки за предотвратяване на всякакви провокации, генериращи допълнително напрежение и насилие".
В четвъртата точка на декларацията Висшият съвет на БСП заявява, че запазва загрижеността си за последиците, които едностранно обявената независимост на Косово могат да окажат върху стабилността на Югоизточна Европа и международните отношения.
Петата точка в декларацията посочва, че Косово е уникален случай, който не трябва да дава основания за сепаратистки движения и разпалване на етнически конфликти.
В шестата точка се подчертава, че евроатлантическата интеграция на Западните Балкани нямат алтернатива.
В седмата точка се заявява, че БСП подкрепя ангажимента на международната общност в Косово, включително и мисията на Европейския съюз.
Осмата точка гласи: "ВС на БСП подкрепя инициативата на групата ПЕС в Европейския парламент за създаване на социален пакт на Балканите, който да насочи усилията на ЕС и държавите от региона за преодоляване на икономическата изостаналост, безработицата, енергийната зависимост, неразвитата инфраструктура и други проблеми."
В деветата точка на декларацията ВС на БСП предлага на българското правителство да запази активен диалог и добросъседски отношения с Република Сърбия, като същевременно продължи да подкрепя бъдещето й членство в ЕС.
В десетата точка ВС на БСП предлага българското правителство да обвърже установяването на отношения с Косово, с приемането на Конституция на новата държава и спазване на плана "Ахтисаари".